FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RDK |
| Lat/Long: | 41-00-39.0000N 095-15-31.9000W 41-00.650000N 095-15.531667W 41.0108333,-95.2588611 (estimated) |
| Elevation: | 1045 ft. / 318.5 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2000) |
| From city: | 2 miles W of RED OAK, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 51566 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RDK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 ON CALL WKEND & HOL - AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05, 17, 23 & 35; PAPI RWY 05, 17, 23 & 35; MIRL RWY 17/35 & 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 123.925 (712-623-3220) |
| OMAHA APPROACH: | 124.5 |
| OMAHA DEPARTURE: | 124.5 |
| WX AWOS-3 at SDA (17 nm SW): | 125.525 (712-246-4021) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY OMAHA APCH CTL (R90) 0N 124.5/263.0.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OVRr105/23.6 | | OMAHA VORTAC | | 116.30 | | 08E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PLATTSMOUTH | | 077/29.9 | | 329 | | 05E | | PMV | .--. -- ...- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5100 x 75 ft. / 1554 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /R/C/W/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 42.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 23 CALM WIND RWY. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-00.422223N | | 41-00.868563N |
| Longitude: | 095-16.003262W | | 095-15.064133W |
| Elevation: | 1042.1 ft. | | 1045.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 058 true | | 234 magnetic, 238 true |
| Displaced threshold: | 1000 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. rr, 1752 ft. from runway, 25:1 slope to clear | | 76 ft. trees, 1796 ft. from runway, 111 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 2901 x 60 ft. / 884 x 18 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /R/C/W/T | | Single wheel: | 12.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 41-00.857878N | | 41-00.382443N |
| Longitude: | 095-15.634430W | | 095-15.572983W |
| Elevation: | 1044.8 ft. | | 1038.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 170 magnetic, 174 true | | 350 magnetic, 354 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. road, 680 ft. from runway, 20:1 slope to clear | | 44 ft. pline, 1124 ft. from runway, 83 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 2050 x 210 ft. / 625 x 64 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | NOT MNTND NOV-APR. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 41-00.834843N | | 41-00.570452N |
| Longitude: | 095-15.561923W | | 095-15.284668W |
| Elevation: | 1042.4 ft. | | 1038.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 138 magnetic, 142 true | | 318 magnetic, 322 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 27 ft. road, 900 ft. from runway, 33:1 slope to clear | | 51 ft. pole, 1210 ft. from runway, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF RED OAK 601 6TH ST RED OAK, IA 51566 Phone 402-658-1782 NICK HILDRETH |
| Manager: | KEVIN MCGREW 1674 200TH ST RED OAK, IA 51566 Phone 712-274-3614 |
Additional Remarks
| A30A-35 | +44 FT PWR POLES 1650 FT FM THR. |
| - | ULTRALIGHTS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC OMAHA APCH AT 402-682-4395. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (61KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (158KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSDA - Shenandoah Municipal Airport (17 nm SW)
KICL - Schenck Field Airport (20 nm SE)
KCRZ - Corning Municipal Airport (23 nm E)
KAIO - Atlantic Municipal Airport (25 nm N)
KCBF - Council Bluffs Municipal Airport (27 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Red Oak Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 05:59 | | 10:59 |
| Sunset | | 20:36 | | 01:36 |
| Evening civil twilight | | 21:08 | | 02:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 16:53:12 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 11:53:12 |
|
| METAR |
| KRDK | 211635Z AUTO 10006KT 10SM OVC060 14/10 A3017 RMK AO2
|
KSDA 17nm SW | 211635Z AUTO 09009KT 8SM FEW038 SCT047 OVC055 16/12 A3015 RMK AO2
|
|
| TAF |
KOFF 30nm W | 211000Z 2110/2216 VRB06KT 9999 FEW025 QNH3018INS BECMG 2113/2114 12009KT 9999 FEW025 BKN040 QNH3010INS BECMG 2121/2122 12010G20KT 9999 OVC020 QNH3004INS BECMG 2201/2202 11009KT 9999 BKN020 OVC030 QNH2994INS TX17/2118Z TN11/2110Z
|
KOMA 34nm NW | 211120Z 2112/2212 09007KT P6SM BKN040 OVC070 FM211800 11012KT P6SM OVC050 FM220100 10010KT P6SM OVC029 FM220600 10010KT P6SM -RA OVC022
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|