FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SDM |
| Lat/Long: | 32-34-20.2000N 116-58-48.6000W 32-34.336667N 116-58.810000W 32.5722778,-116.9801667 (estimated) |
| Elevation: | 526.1 ft. / 160.4 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1980) |
| From city: | 13 miles SE of SAN DIEGO, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92154 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1948 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SDM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 |
| Pattern altitude: | TPA: RWY 8L-26R 1000'AGL; 8R-26L 600'AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08L, PAPI RWY 08L & RWY 26R, HIRL RWY 08L/26R, AND MIRL RWY 08R/26L - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 128.25 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 132.35 |
| WX ASOS: | 132.35 (619-333-1055) |
| BROWN GROUND: | 124.4 [0800-2000] |
| BROWN TOWER: | 128.25 225.4 [0800-2000] |
| SOCAL APPROACH: | 124.35 |
| SOCAL DEPARTURE: | 125.15 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.4 |
| CHASR STAR: | 124.35 |
| CLASS B: | 124.35 ;062-109 SAN 14,000 FT & BLW |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX ASOS at NRS (7 nm W): | PHONE 619-437-9890 |
| WX ASOS at SAN (14 nm NW): | PHONE 619-607-3429 |
| WX AWOS-3P at SEE (15 nm N): | 125.45 (619-449-1228) |
| WX ASOS at MYF (17 nm NW): | 126.9 (858-576-4337) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PGYr167/2.3 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| TIJr312/2.4 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
| MZBr120/17.7 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| JLIr195/39.5 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A+:FOR JET FUEL AFT HRS CALL FBO AT 619-671-9222; FEE FOR CALLOUT. MIL FUEL AVBL BY CALLING 619-671-9222. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8L/26R
| Dimensions: | 7972 x 150 ft. / 2430 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 43 /F/D/X/T | | Single wheel: | 107.0 | | Double wheel: | 141.0 | | Double tandem: | 213.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8L | | RUNWAY 26R |
| Latitude: | 32-34.427732N | | 32-34.299302N |
| Longitude: | 116-59.605682W | | 116-58.060468W |
| Elevation: | 526.1 ft. | | 507.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 082 magnetic, 096 true | | 262 magnetic, 276 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) RWY 26R PAPI UNUSABLE BYD 3 NM. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8R/26L
| Dimensions: | 3185 x 75 ft. / 971 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /F/D/Z/U | | Single wheel: | 12.5, OPERATOR PERMITS ONLY 12500 LBS. |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8R | | RUNWAY 26L |
| Latitude: | 32-34.295277N | | 32-34.243988N |
| Longitude: | 116-59.060755W | | 116-58.443450W |
| Elevation: | 520.8 ft. | | 506.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 082 magnetic, 096 true | | 262 magnetic, 276 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SAN DIEGO 1424 CONTINENTAL ST SAN DIEGO, CA 92154 Phone 619-424-0455 |
| Manager: | ANDY SCHWARTZ 1424 CONTINENTAL ST SAN DIEGO, CA 92154 Phone 619-424-0456 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT TO ARPT BDRY ONE MILE NORTH FM MEXICAN/USA INTL BORDER. |
| - | PARA JUMPING ON AIRPORT AND 3 MILES EAST. |
| - | BE ALERT TO HIGH TERRAIN 3,566 FT. MSL SIX MILES EAST OF AIRPORT. |
| - | BE ALERT WHEN DEPARTING ON RY 08L AT NIGHT DUE TO RISING TERRAIN TO THE EAST. |
| - | NOISE SENSITIVE AREAS APPROX 1 MILE WEST OF AIRPORT, 1/2 MILE NORTHWEST, AND 2 MILES NORTH. |
| - | TWY G WEST OF TWY B RESTRICTED TO AIRCRAFT WITH WINGSPANS OF 133 FT OR LESS. |
| - | AVOID DCT OVERFLIGHT OF PIO PICO ENERGY CENTER BLO 2000 FT AGL, 3 NM EAST OF AP. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | NO ENGINE OPNS ON RAMPS EXCEPT AS NECESSARY FOR ARRIVALS/DEPARTURES. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CHASR TWO (RNAV) | |
download (208KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08L | |
download (235KB) |
| VOR OR TACAN-A | |
download (276KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (207KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (238KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNRS - Imperial Beach Naval Outlying Field (Ream Field) (7 nm W)
KNZY - North Island Naval Air Station (Halsey Field) Airport (14 nm NW)
KSAN - San Diego International Airport (14 nm NW)
KSEE - Gillespie Field Airport (15 nm N)
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (17 nm NW)
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mark Holtzman
Photo taken 05-Mar-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Brown Field Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 12:18 |
| Sunrise | | 05:46 | | 12:46 |
| Sunset | | 19:44 | | 02:44 |
| Evening civil twilight | | 20:11 | | 03:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 13:34:31 |
| Local (UTC-7) | 23-May-2026 06:34:31 |
|
| METAR |
| KSDM | 231253Z AUTO 00000KT 10SM OVC020 16/11 A2991 RMK AO2 SLP126 T01610111
|
MMTJ 2nm S | 231244Z 30003KT 8SM OVC021 17/12 A2994 RMK 8/5// HZY BINOVC
|
KNRS 7nm W | 231253Z AUTO 30005KT 10SM OVC025 18/12 A2992 RMK AO2 SLP131 T01780117 $
|
KSAN 14nm NW | 231251Z 35003KT 10SM BKN025 17/11 A2993 RMK AO2 SLP134 T01720111
|
KNZY 14nm NW | 231152Z AUTO 33006KT OVC024 17/12 A2990 RMK AO2 SLP124 T01720117 10172 20172 56004
|
KSEE 15nm N | 231315Z AUTO 00000KT 10SM OVC021 17/11 A2991 RMK AO2
|
KMYF 17nm NW | 231253Z 32004KT 10SM OVC021 17/11 A2992 RMK AO2 SLP127 T01670111
|
KNKX 19nm NW | 231255Z AUTO 31003KT 10SM OVC020 16/11 A2991 RMK AO2 SLP125 T01610111 $
|
|
| TAF |
MMTJ 2nm S | 231157Z 2312/2412 34005KT P6SM OVC020 TX22/2319Z TN16/2410Z TEMPO 2312/2315 6SM HZ OVC015 FM231500 30005KT 6SM HZ BKN020 FM231800 26010KT P6SM SKC FM240400 26005KT P6SM SCT015 BECMG 2405/2406 00000KT BKN018 TEMPO 2408/2412 6SM HZ OVC018
|
KSAN 14nm NW | 231120Z 2312/2418 VRB04KT P6SM OVC024 FM231700 28009KT P6SM FEW027 FM240100 VRB05KT P6SM BKN026 FM241700 30009KT P6SM SCT030
|
KNZY 14nm NW | 212300Z 2123/2223 22009KT 9999 SCT015 QNH2981INS TEMPO 2123/2203 27009KT BKN012 BECMG 2203/2205 VRB05KT 9999 BKN010 QNH2982INS TEMPO 2210/2214 BKN007 BECMG 2217/2219 27009KT 9999 FEW010 QNH2983INS LAST NO AMENDS AFT 2123 NEXT 2607 TX20/2220Z TN16/2211Z FS30222
|
KNKX 19nm NW | 212100Z 2121/2221 18006kt 9999 SKC QNH2988INS BECMG 2200/2200 28507KT 9999 SKC QNH2986INS BECMG 2206/2208 25002KT 9999 FEW010 QNH2987INS FM221800 27506KT 9999 FEW018 QNH2989INS TX22/2123Z TN16/2213Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|