FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | SEE |
| Lat/Long: | 32-49-34.4000N 116-58-20.8000W 32-49.573333N 116-58.346667W 32.8262222,-116.9724444 (estimated) |
| Elevation: | 387.5 ft. / 118.1 m (surveyed) |
| Variation: | 13E (1990) |
| From city: | 10 miles NE of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92020 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SEE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2100 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 27R; PAPI RWYS 09L, 27R, 17 & 35; MIRL RWY 09L/27R & RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.7 |
| ATIS: | 125.45 |
| WX AWOS-3P: | 125.45 (619-449-1228) |
| GILLESPIE GROUND: | 121.7 [0700-2100] |
| GILLESPIE TOWER: | 120.7 257.8 123.8 [0700-2100] |
| SOCAL APPROACH: | 124.35 |
| SOCAL DEPARTURE: | 124.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.1 |
| CLASS B: | 124.35 ;062-109 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;029-061 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;333-028 SAN 7,000 FT-11,000 F |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX ASOS at MYF (8 nm W): | 126.9 (858-576-4337) |
| WX ASOS at SAN (12 nm SW): | PHONE 619-607-3429 |
| WX ASOS at RNM (13 nm N): | PHONE 760-239-7043 |
| WX ASOS at SDM (15 nm S): | 132.35 (619-333-1055) |
| WX ASOS at NRS (17 nm SW): | PHONE 619-437-9890 |
- GENERAL OUTLOOK ON ATIS WHEN ATCT CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PGYr347/13.0 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| MZBr063/13.0 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| TIJr345/17.2 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
| JLIr211/27.1 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
| OCNr123/33.5 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL SVC OR ASSISTANCE DRG BUS HRS, CTC (619) 449-0611, (619) 448-5991, OR (619) 981-5000. 100LL SELF SVC AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9L/27R
| Dimensions: | 5342 x 100 ft. / 1628 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 120.0 | | Double tandem: | 200.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9L | | RUNWAY 27R |
| Latitude: | 32-49.767562N | | 32-49.583215N |
| Longitude: | 116-58.875063W | | 116-57.854818W |
| Elevation: | 359.1 ft. | | 387.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 102 true | | 269 magnetic, 282 true |
| Displaced threshold: | no | | 706 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.75 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.50 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 6 DEGS RIGHT OF CRS. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 87 ft. tree, 580 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear | | 37 ft. road, 585 ft. from runway, 250 ft. both sides of centerline, 10:1 slope to clear RWY 27R APCH RATIO 30:1 TO DSPLCD THR. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4145 x 100 ft. / 1263 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 58.0 | | Double wheel: | 106.0 | | Double tandem: | 195.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity RWY 17 END LGTS NON-STD, SPREAD LESS THAN RWY PAVEMENT WIDTH. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-49.770795N | | 32-49.087325N |
| Longitude: | 116-58.349020W | | 116-58.343593W |
| Elevation: | 366.0 ft. | | 384.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 179 true | | 346 magnetic, 359 true |
| Displaced threshold: | 450 ft. | | 685 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.70 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) UNUSBL BYD 4 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. bldg, lighted, 201 ft. from runway, 125 ft. left of centerline RWY 17 +8 FT FENCE AT 30 FT FM RWY END, 85 FT LEFT. | | 30 ft. pole, 510 ft. from runway, 40 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear RWY 35 UNLIT 8 FT FENCE 1 FT SOUTH OF RWY END; +20 FT TREES AT 100-200 FT FM RWY END 130 FT LEFT. |
Runway 9R/27L
| Dimensions: | 2738 x 60 ft. / 835 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Operational restrictions: | RWY UNLGTD; CLSD SS-SR. |
| RUNWAY 9R | | RUNWAY 27L |
| Latitude: | 32-49.642865N | | 32-49.548297N |
| Longitude: | 116-58.574245W | | 116-58.051327W |
| Elevation: | 366.3 ft. | | 379.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 102 true | | 269 magnetic, 282 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF SAN DIEGO DEPT PUBLIC WORKS-AIRPORTS, 1960 JOE CROSSON DR EL CAJON, CA 92020-1236 Phone 619-956-4800 |
| Manager: | CATHE JOHNSON 1960 JOE CROSSON DR EL CAJON, CA 92020-1236 Phone 619-956-4800 ARPT OPNS, 619-956-4800. |
Additional Remarks
| - | W TRNT RAMP AND PTNS OF TWY DELTA BTN D2 AND W TSTN RAMP NOT VISIBLE FROM ATCT. |
| - | WHEN TWR CLSD, ACFT MUST SELF-ANNOUNCE ON CTAF PRIOR TO LDG OR DEP. |
| - | COYOTES AND BIRDS OCCASIONALLY ON AND IN VCNTY OF ARPT. |
| - | SIMULATED ENG FAILURES PROHIBITED OVER RESIDENTIAL AREAS. |
| - | PPR FOR ALL MIL ACFT, AND ALL MIL/CIV VFR LOW APCHS BLO 1000 FT AGL CTC ARPT OPS 619-956-4800. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFFECT. RWY 17 PREFERRED NOISE ABATEMENT DEP WHEN ATCT CLSD. TGL AND JET DEPS STRONGLY DISCOURAGED 2200-0700. NOISE SENSITIVE AREAS ALL QUADS. NOISE ABATEMENT PATTERN INFO AVBL AT SDCOUNTYAIRPORTS.COM OR CTC ARPT OPS 619-956-4800. COPTER PIONEER NOISE ABATEMENT PATTERN ALT 700 FT MSL; DEP S FR RWY 35 NRS, CROSSWIND BTN BRADLEY AND VERNON WAY, DOWNWIND AT WING AVE, TURN BASE LEG TO FLY OVR E/W TAXI LINE ON E TSNT RAMP, DO NOT OVRFLY TWY D, THEN VIA RWY 17 TO RWY 35 NRS. RMN S OF TWY B4 DUE TO XNG GND TFC. DO NOT OVRFLY PRKD OR TAX ACFT. |
| - | RWYS 9L/27R & 9R/27L HEL SKID/RUN-ON LDG PROHIBITED. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | RWY 17-35 TPA 1188 (800) SR-SS, 1388 (1000) SS-SR. |
| - | RWY 27R CNTRLN IN CLOSE ALNMT WITH TRRN, USE OF LOC/DME HIGHLY RCMDD. |
| - | FORMATION FLT AVBL AS TFC PERMITS, LTD TO NO MORE THAN 3 ACFT PER FORMATION. |
| - | RWY 27R TPA 1588 (1200) RIGHT TFC SR-SS; TPA 1388 (1000) LEFT TFC SS-SR DUE TO 893 FT AGL MOUNTAIN 2.1 NM ENE OF ARPT. RWY 27L 1388 (1000) LEFT TFC SR-SS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09L | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (376KB) |
| LOC-D | |
download (428KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (299KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (318KB) |
|
| MISSION BAY TWO (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (973KB) |
| MISSION BAY TWO (OBSTACLE), CONT.2 | |
download (344KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (8 nm W)
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (9 nm W)
KSAN - San Diego International Airport (12 nm SW)
KRNM - Ramona Airport (13 nm N)
KNZY - North Island Naval Air Station (Halsey Field) Airport (14 nm SW)
KSDM - Brown Field Municipal Airport (15 nm S)
KNRS - Imperial Beach Naval Outlying Field (Ream Field) (17 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Fred Emmert AirViews.com
Photo taken 07-Mar-2012
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gillespie Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:08 | | 13:08 |
| Sunrise | | 06:33 | | 13:33 |
| Sunset | | 19:09 | | 02:09 |
| Evening civil twilight | | 19:34 | | 02:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 19:55:03 |
| Local (UTC-7) | 04-Apr-2026 12:55:03 |
|
| METAR |
| KSEE | 041855Z 28009KT 10SM SKC 29/M08 A3000
|
KMYF 8nm W | 041853Z 27008KT 10SM CLR 28/M01 A3000 RMK AO2 SLP155 T02781006
|
KNKX 8nm W | 041855Z AUTO VRB06KT 10SM CLR 28/M02 A3000 RMK AO2 SLP154 T02831022 $
|
KSAN 12nm SW | 041851Z 30008KT 10SM FEW200 25/09 A3001 RMK AO2 SLP163 T02500094 $
|
KRNM 13nm N | 041853Z 06014G24KT 10SM CLR 28/M11 A3003 RMK AO2 SLP155 T02831111 $
|
KNZY 14nm SW | 041852Z 30008KT 10SM FEW150 FEW210 26/02 A2999 RMK AO2 SLP156 T02560022
|
KSDM 15nm S | 041853Z 28008KT 10SM CLR 28/04 A3000 RMK AO2 SLP154 T02780039 $
|
KNRS 17nm SW | 041753Z AUTO 26006KT 10SM CLR 20/13 A3002 RMK AO2 SLP166 T02000133 10217 20078 58001
|
MMTJ 18nm S | 041840Z 28008KT 10SM FEW200 29/M01 A3003 RMK 8/009
|
|
| TAF |
KNKX 8nm W | 041500Z 0415/0515 VRB03KT 9999 FEW180 QNH2999INS FM042000 30010KT 9999 FEW180 QNH2996INS FM050300 VRB06KT 9999 SKC QNH3001INS TX23/0423Z TN07/0514Z
|
KSAN 12nm SW | 041720Z 0418/0524 30010KT P6SM FEW200 FM050300 VRB04KT P6SM SKC FM051200 VRB04KT 2SM BR BKN007 FM051600 VRB04KT P6SM FEW150 FM051900 28008KT P6SM SCT010
|
KNZY 14nm SW | 041500Z 0415/0515 VRB06KT 9999 SKC QNH2997INS BECMG 0420/0422 29007KT 9999 SKC QNH2993INS FM050200 VRB06KT 9999 SKC QNH2997INS TX23/0421Z TN15/0514 FS30243
|
MMTJ 18nm S | 041651Z 0418/0518 32008KT P6SM SCT200 TX24/0421Z TN10/0512Z FM050200 30005KT P6SM SKC TEMPO 0510/0514 3SM BR BKN006 FM051600 30008KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|