FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RNM |
| Lat/Long: | 33-02-21.0000N 116-54-54.9000W 33-02.350000N 116-54.915000W 33.0391667,-116.9152500 (estimated) |
| Elevation: | 1394.6 ft. / 425.1 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2010) |
| From city: | 2 miles W of RAMONA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92065 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1947 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RNM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-2000 |
| Pattern altitude: | 1000 FT SNGL ENG, 1500 FT MULT ENG. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 27; MIRL RWY 09/27; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWY 09 & 27 OPER 24 HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.875 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 132.025 |
| WX ASOS: | PHONE 760-239-7043 |
| RAMONA GROUND: | 121.65 [0800-2000] |
| RAMONA TOWER: | 119.875 [0800-2000] |
| SOCAL APPROACH: | 132.2 |
| SOCAL DEPARTURE: | 127.3 |
| CLASS B: | 127.3 ;333-028 SAN BLW 7,000 FT 132.2 ;029-061 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;333-028 SAN 7,000 FT-11,000 F |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX AWOS-3P at SEE (13 nm S): | 125.45 (619-449-1228) |
| WX ASOS at MYF (18 nm SW): | 126.9 (858-576-4337) |
| WX ASOS at CRQ (19 nm W): | PHONE 760-795-2628 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JLIr235/17.6 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
| MZBr030/21.9 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| PGYr353/25.9 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| OCNr101/28.0 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
| TIJr352/30.0 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 95.0 | | Double tandem: | 170.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 33-02.420708N | | 33-02.278067N |
| Longitude: | 116-55.397425W | | 116-54.433235W |
| Elevation: | 1385.8 ft. | | 1394.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 087 magnetic, 099 true | | 267 magnetic, 279 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) UNUSBL BYD 3.0 NM DUE TO TRRN. | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 340 x 66 ft. / 104 x 20 m |
| Surface: | asphalt/concrete |
| Latitude: | 33-02.283000N | | |
| Longitude: | 116-54.849167W | | |
| Elevation: | 1391.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | , in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF SAN DIEGO 1960 JOE CROSSON DRIVE EL CAJON, CA 92020-1235 Phone 619-956-4800 |
| Manager: | MEADOW CHASE 2926 MONTECITO ROAD RAMONA, CA 92065 Phone 760-788-3366 ARPT MGR: CAN ALSO BE REACHED AT FALLBROOK COMMUNITY AIRPARK 760-723-8395. |
Additional Remarks
| - | HELIPAD PRKG N OF RWY NOT OPEN TO PUB. |
| - | WHEN TWR CLSD ACFT MUST SELF-ANNOUNCE ON CTAF PRIOR TO LDG OR TKOF. |
| - | PPR FOR ALL MIL ACFT CTC AMGR. |
| - | COPTER SKID LNDGS ON RWY AND TWY PROHIBITED. |
| - | HEL OPS TO HELIPAD S OF RWY RSTRD TO 6000 LBS OR LESS. |
| - | REPETITIVE COPTER TRG CONDUCTED ON HELIPAD S OF RWY AND TWY A W OF TWR. |
| - | HELIPAD S OF RWY UNLGTD. |
| - | HELIPAD S OF RWY DAYTIME VFR USE ONLY. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | NO COPTER HOVER TAXI ON TWY A FROM TWY A1 UP TO, BUT NOT INCLG, TWY A4. |
| - | VOLUNTARY JET CURFEW 2200-0700. NOISE SENSITIVE AREA NE-SE. NOISE ABATEMENT: TKOF CLIMB ON RWY HDG UNTIL 1900 FT MSL. |
| - | PPR FOR ALL ACFT MORE THAN 65000 LBS AT WEST TSNT RAMP ADJ TO ATCT; CTC AMGR. |
| - | FIRE FIGHTING ACFT ON AND IN THE VICINITY OF ARPT. |
| - | AIR TANKERS IN VCNTY YEAR-ROUND FRQLY FLY NONSTD PAT ENTRIES. |
| - | RWY 27 CALM WIND RWY. |
| - | FOR FIRE FIGHTING ACTIVITY CALL AMGR. |
| - | BE ALERT FOR BIRDS YEAR ROUND, VARIOUS SIZE AND SPECIES. OCNL COYOTE ON OR IN THE VICINITY OF RWY AND TWY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (370KB) |
| VOR/DME-A | |
download (393KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (118KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (168KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (132KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSEE - Gillespie Field Airport (13 nm S)
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (15 nm SW)
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (18 nm SW)
KCRQ - Mc Clellan-Palomar Airport (19 nm W)
KSAN - San Diego International Airport (23 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of helihigh.com & Mark Robinson
Photo taken 21-Aug-2012
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ramona Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:14 | | 12:14 |
| Sunrise | | 05:42 | | 12:42 |
| Sunset | | 19:48 | | 02:48 |
| Evening civil twilight | | 20:16 | | 03:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 13:35:37 |
| Local (UTC-7) | 28-May-2026 06:35:37 |
|
| METAR |
| KRNM | 281253Z AUTO 08003KT 10SM FEW043 08/08 A2993 RMK AO2 SLP131 T00830078 $
|
KSEE 14nm S | 281315Z AUTO 00000KT 10SM FEW031 12/10 A2994 RMK AO2
|
KNKX 15nm SW | 281255Z 07005KT 10SM BKN050 11/10 A2993 RMK AO2 SLP130 T01110100
|
KMYF 17nm SW | 281253Z AUTO 00000KT 10SM FEW055 13/09 A2993 RMK AO2 SLP133 T01280094
|
KCRQ 19nm W | 281253Z AUTO 09003KT 10SM SCT055 13/09 A2992 RMK AO2 SLP128 T01280094
|
|
| TAF |
KNKX 15nm SW | 280800Z 2808/2914 20005KT 9999 SCT020 BKN025 QNH2991INS FM281300 09005KT 9999 BKN020 QNH2994INS BECMG 2817/2819 26010KT 9999 SCT030 BKN045 QNH2991INS TEMPO 2820/2901 26010G20KT TX20/2822Z TN13/2810Z
|
KCRQ 19nm W | 281120Z 2812/2912 VRB05KT P6SM VCSH SCT035 SCT050 FM281800 24010G18KT P6SM FEW040 FM290100 27007KT P6SM FEW025 SCT035 FM290700 VRB05KT P6SM VCSH SCT022 BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|