FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SMO |
| Lat/Long: | 34-00-56.9590N 118-27-04.7020W 34-00.949317N 118-27.078367W 34.0158219,-118.4513061 (estimated) |
| Elevation: | 169.8 ft. / 51.8 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2020) |
| From city: | 3 miles E of SANTA MONICA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 90405 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | HAWTHORNE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SMO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | TPA: 1200' AGL SINGLE-ENG; 1700' AGL TWIN-ENG. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 21; MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF: | 120.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.15 |
| WX ASOS: | PHONE 310-309-5134 |
| SANTA MONICA GROUND: | 121.9 [0700-2100] |
| SANTA MONICA TOWER: | 120.1 257.8 [0700-2100] |
| SOCAL APPROACH: | 124.3 ;101-245 SMO 124.9 ;069-100 LAX 125.2 ;246-341 LAX 135.05 ;342-068 SMO |
| SOCAL DEPARTURE: | 125.2 |
| BOGET STAR: | 135.05 |
| BONJO STAR: | 128.75 |
| CHOII DP: | 135.05 |
| CTRUS DP: | 125.2 |
| FERNANDO STAR: | 134.2 |
| IC: | 135.05 ;342-068 SMO |
| KIMMO STAR: | 119.85 |
| PEVEE DP: | 125.2 |
| SANTA MONICA DP: | 125.2 ;RWY 21 135.05 ;RWY 3 |
| THRNE STAR: | 126.7 |
| WAYVE STAR: | 119.85 |
| ZUUMA STAR: | 128.5 |
| WX ASOS at LAX (5 nm SE): | PHONE 310-602-6051 |
| WX ASOS at HHR (8 nm SE): | PHONE 310-973-8930 |
| WX ASOS at VNY (12 nm N): | PHONE 818-464-9794 |
| WX ASOS at BUR (12 nm NE): | PHONE 818-841-1384 |
| WX AWOS-3PT at CPM (13 nm SE): | 127.150 (310-631-3022) |
| WX AWOS-3PT at TOA (14 nm SE): | PHONE 310-534-2847 |
| WX AWOS-3PT at WHP (15 nm N): | 132.1 (818-899-9820) |
| WX ASOS at LGB (19 nm SE): | PHONE 562-247-0378 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SMO at field | | SANTA MONICA VOR/DME | | 110.80 | | 15E |
| LAXr334/5.1 | | LOS ANGELES VORTAC | | 113.60 | | 15E |
| VNYr156/12.6 | | VAN NUYS VOR/DME | | 113.10 | | 15E |
| SLIr290/24.2 | | SEAL BEACH VORTAC | | 115.70 | | 15E |
| FIMr119/29.6 | | FILLMORE VORTAC | | 112.50 | | 15E |
| VTUr086/30.3 | | VENTURA VOR/DME | | 116.55 | | 15E |
| POMr249/33.2 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| CMAr095/34.1 | | CAMARILLO VOR/DME | | 116.85 | | 15E |
| SXCr343/38.5 | | SANTA CATALINA VORTAC | | 114.15 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A UL94 100LL:100LL FULL SVC ONLY. UL94:UL94 AVBL AT SELF-SERVE ISLAND. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 3500 x 150 ft. / 1067 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 105.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 34-00.743782N | | 34-01.154843N |
| Longitude: | 118-27.321517W | | 118-26.835203W |
| Elevation: | 126.5 ft. | | 169.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 032 magnetic, 044 true | | 212 magnetic, 224 true |
| Declared distances: | TORA:3500 TODA:3500 ASDA:3500 LDA:3500 | | TORA:3500 TODA:3500 ASDA:3500 LDA:3500 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.42 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 40 x 40 ft. / 12 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 34-00.986500N | | |
| Longitude: | 118-26.947500W | | |
| Elevation: | 153.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SANTA MONICA 3223 DONALD DOUGLAS LOOP S. SANTA MONICA, CA 90405 Phone (310) 458-8692 |
| Manager: | STELIOS MAKRIDES 3223 DONALD DOUGLAS LOOP S. SANTA MONICA, CA 90405 Phone (310) 458-8692 STELIOS.MAKRIDES@SANTAMONICA.GOV |
Additional Remarks
| - | PPR RQRD FOR DW ACFT IN EXCESS OF 60000 LBS CRTFYD MAX LDG WT, CTC AMGR 310-458-8692. |
| - | NO TOUCH/GO, STOP/GO, OR LOW APCH PERMITTED ON SAT, SUN, HOLS; WEEKDAYS SS-0700. |
| - | VFR DEPS RWY 21 TURN LEFT 10 DEGS OVER SMO VOR THEN TURN RIGHT 225 DEGS |
| - | IF DEP NORTH, NO RIGHT TURNS BFR RCHG SHORELINE. RWY 03 DEP NO TURNS PRIOR TO 405 FREEWAY LCTD 1 MI EAST. |
| - | ENG MAINT RUN-UP: JETS AND TURBOPROPS NORTH SIDE, WI 300 FT EAST OF TWY A4. PISTON SNGLS AND TWINS ON SOUTH SIDE, WI 300 FT EAST OF TWY B4. 0900-1700 ONLY. |
| - | CONS NOISE ORDINANCE IN EFCT CTC NOISE OFFICE FOR PROCS (310) 458-8692. |
| - | NOISE LMTS ALL ACFT: PURE JET AND STAGE II (WITH/WITHOUT HUSHKITS) PROHIBITED. MAX NOISE LIMIT 95.0 DBA SNGL EVENT NOISE EXPOSURE LEVEL (SENEL) RCRDD 2200 FT EXTDD CNTRLN. |
| - | PPR EX-MIL ACFT CTC ARPT MGR (310) 458-8692. |
| - | CURFEW: NO ENG STARTS, APU, OR TKOFS EXC PPR LIFEGUARD FLTS 2300-0700 MON-FRI AND 2300-0800 WKENDS. |
| - | TURBINE ACFT & ACFT OVER 12,000 LBS PROHIBITED ON SOUTH SIDE TSNT PKNG. |
| - | IFR JETS & TURBOPROPS CTC GND PRIOR TO ENG START. |
| - | PURE JET AND STAGE II (WITH/WITHOUT HUSH KITS) PROHIBITED. |
| - | TSNT PRKG SOUTH SIDE, NEXT TO BCN. |
| - | THE PAVED AREAS PRECDG THE RWY 3-21 THRS ARE NOT AVBL FOR LDG, TKOF, OR TAXI OPS. THE PAVED AREAS ARE NOW BLAST PADS CREATED FROM THE THRS' RELOCATION AND RWY LENGTH REDUCTION IN DECEMBER 2017. |
| - | ACFT MUST NOW EXIT THE RWY AT DSGND CONNECTOR TWYS. THE CONS RWY EXIT SYS IS NO LONGER AVBL. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | HEL FLT TRNG OPN PROHIBITED; HEL OPNS APCH ARPT BDRY AT MIDFIELD AT OR ABOVE 900 FT MSL. |
| - | INTXN DEPS AND FRMN LNDGS/DEPS PROHIBITED. |
| - | RWY 03/21 DEP END APPROX 1000 FT FM RESIDENTIAL HOMES. EXTENDED HIGH POWER SETTINGS ON RUN-UP OR DEP NEGATIVELY IMPACT THE COMMUNITY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOGET TWO (RNAV) | |
download (287KB) |
| BONJO THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (332KB) |
| FERNANDO SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (345KB) |
| KIMMO THREE | |
2 pages:
[1] [2] (319KB) |
| WAYVE ONE (RNAV) | |
download (190KB) |
| ZUUMA FOUR (RNAV) | |
download (245KB) |
| ZUUMA FOUR (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (289KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 03 | |
download (295KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 03 | |
download (268KB) |
| VOR-A | |
download (317KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
Departure Procedures |
| CHOII THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (362KB) |
| CTRUS FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (442KB) |
| PEVEE SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (302KB) |
| SANTA MONICA THREE (RNAV) | |
download (269KB) |
|
| TOPANGA THREE (OBSTACLE) | |
download (292KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLAX - Los Angeles International Airport (5 nm SE)
KHHR - Jack Northrop Field/Hawthorne Municipal Airport (8 nm SE)
KVNY - Van Nuys Airport (12 nm N)
KBUR - Bob Hope Airport (12 nm NE)
KTOA - Zamperini Field Airport (14 nm SE)
KWHP - Whiteman Airport (15 nm N)
KLGB - Long Beach Airport (Daugherty Field) (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of focalflight.com
Photo taken 15-May-2020
Do you have a better or more recent aerial photo of Santa Monica Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:17 | | 12:17 |
| Sunrise | | 05:46 | | 12:46 |
| Sunset | | 19:56 | | 02:56 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 03:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 10:11:25 |
| Local (UTC-7) | 28-May-2026 03:11:25 |
|
| METAR |
| KSMO | 280951Z AUTO 00000KT 10SM CLR 13/08 A2990 RMK AO2 SLP124 T01280078 $
|
KLAX 6nm SE | 280953Z 05004KT 10SM FEW018 FEW022 SCT055 SCT150 14/08 A2990 RMK AO2 SLP122 T01390083 $
|
KHHR 8nm SE | 280953Z AUTO 00000KT 10SM CLR 14/09 A2990 RMK AO2 SLP124 T01440094
|
KBUR 12nm N | 280953Z 00000KT 10SM CLR 12/08 A2990 RMK AO2 SLP115 T01220078 $
|
KVNY 12nm N | 280951Z 00000KT 10SM CLR 12/08 A2989 RMK AO2 SLP116 T01170083
|
KWHP 14nm N | 280155Z 13009KT 10SM SCT040 15/07 A2986
|
KTOA 15nm SE | 280247Z 25009KT 8SM FEW033 BKN049 15/12 A2989
|
KLGB 19nm SE | 280953Z AUTO 00000KT 10SM FEW025 14/10 A2989 RMK AO2 SLP122 T01440100
|
|
| TAF |
| KSMO | 280534Z 2806/2906 23006KT P6SM OVC050 FM280800 VRB03KT P6SM BKN050 FM281800 22010KT P6SM BKN050 FM290400 24005KT P6SM BKN050
|
KLAX 6nm SE | 280534Z 2806/2912 26010KT P6SM SCT030 FM280900 VRB03KT P6SM BKN050 FM281500 14006KT P6SM BKN050 FM281700 24010KT P6SM BKN040 FM282100 25015KT P6SM BKN050 FM290400 25010KT P6SM BKN050 FM290900 VRB03KT P6SM BKN050
|
KBUR 12nm N | 280534Z 2806/2906 13006KT P6SM OVC050 FM281500 15008KT P6SM BKN050 FM281900 17012G18KT P6SM BKN050 FM290000 17008KT P6SM OVC050 FM290500 VRB03KT P6SM OVC050
|
KVNY 12nm N | 280534Z 2806/2906 25006KT P6SM BKN040 FM281300 VRB03KT P6SM BKN050 FM281600 17008KT P6SM SCT025 BKN050 FM282000 18012G18KT P6SM BKN050 FM290000 17008KT P6SM OVC050 FM290400 VRB03KT P6SM OVC050
|
KLGB 19nm SE | 280534Z 2806/2906 25006KT P6SM SKC FM280900 VRB03KT P6SM BKN050 FM281800 20008KT P6SM BKN050 FM282100 21012KT P6SM BKN050 FM290000 26008KT P6SM BKN050 FM290500 VRB03KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|