FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N14 |
| Lat/Long: | 39-56-03.4000N 074-48-26.0000W 39-56.056667N 074-48.433333W 39.9342778,-74.8072222 (estimated) |
| Elevation: | 49.3 ft. / 15.0 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2000) |
| From city: | 1 mile SW of LUMBERTON, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08055 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1984 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT 0700-2100, NOV-MAR 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL, PAPI, REIL AND TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| MC GUIRE APPROACH: | 126.475 |
| MC GUIRE DEPARTURE: | 126.475 |
| WX ASOS at VAY (1.8 nm W): | 119.325 (609-267-1176) |
| WX ASOS at PNE (13 nm NW): | PHONE 215-897-9068 |
| WX AWOS-AV at N81 (16 nm S): | 122.7 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GXUr257/10.7 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| CYNr302/18.7 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| ARDr176/19.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| RBVr232/21.5 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| VCNr027/24.9 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| OODr062/29.0 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| ACYr350/30.6 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| COLr244/37.4 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| PTWr126/38.6 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| SBJr194/39.0 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| MXEr098/39.7 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| DQOr077/39.9 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 264/22.7 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
| RAINBOW | | 037/34.5 | | 363 | | 11W | | RNB | .-. -. -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 3496 x 75 ft. / 1066 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-55.769555N | | 39-56.344903N |
| Longitude: | 074-48.417490W | | 074-48.447527W |
| Elevation: | 35.0 ft. | | 49.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 011 magnetic, 358 true | | 191 magnetic, 178 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes REILS INOP. | | yes REILS INOP. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 89 ft. trees, 262 ft. from runway, 169 ft. right of centerline TREE, +42 FT HIGH, 43 FT FM THLD, 102 FT R. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | CAVE HOLDINGS-FLYING W, LLC 60 FOSTERTOWN RD MEDFORD, NJ 08055 Phone 609-261-7880 |
| Manager: | MINDY KIMBALL 60 FOSTERTOWN RD MEDFORD, NJ 08055 Phone 609-267-7673 |
Additional Remarks
| - | EAST-WEST RAVINE CROSSES EXTD CNTRLN RWY 01, 100 FT FM THLD. |
| - | DEEP RETENTION POND 23 FT WEST OF PARALLEL TWY CNTRLN, NORTH OF OPS BLDG. |
| - | FOR CD CTC MC GUIRE APCH AT 609-754-2767. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| WAALK TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (287KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (176KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (240KB) |
| VOR-A | |
download (193KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVAY - South Jersey Regional Airport (2 nm W)
KWRI - McGuire Field (Joint Base Mc Guire Dix Lakehurst) Airport (11 nm NE)
19N - Pine Valley Airport (11 nm SW)
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (13 nm NW)
N81 - Hammonton Municipal Airport (16 nm S)
17N - Cross Keys Airport (17 nm SW)
N87 - Trenton-Robbinsville Airport (19 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 19-Jan-2013
looking northeast from 3,000' AGL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Flying W Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:12 | | 09:12 |
| Sunrise | | 05:42 | | 09:42 |
| Sunset | | 20:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 02:27:35 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 22:27:35 |
|
| METAR |
| KVAY | ASOS 119.325 609-267-1176
190154Z AUTO 17004KT 10SM CLR 26/18 A3012 RMK AO2 SLP200 T02560178
|
KWRI 11nm NE | 190155Z AUTO 19008KT 10SM CLR 25/17 A3013 RMK AO2 SLP201 T02460173 $
|
KPNE 13nm NW | 190154Z 19004KT 10SM CLR 29/17 A3013 RMK AO2 SLP200 T02890172
|
|
| TAF |
KWRI 11nm NE | 181800Z 1818/1924 25010G15KT 9999 FEW090 QNH3013INS BECMG 1820/1821 20012G20KT 9999 FEW200 QNH3010INS BECMG 1908/1909 20006KT 9999 SKC 520109 QNH3012INS BECMG 1915/1916 21010G15KT 9999 SKC QNH3007INS TX36/1819Z TN18/1910Z
|
KPNE 13nm NW | 181720Z 1818/1918 21012KT P6SM FEW050 FM190000 19008KT P6SM SCT250 FM190600 22005KT P6SM SCT250 FM191400 23010KT P6SM SCT250 FM191700 24012G20KT P6SM FEW050 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|