FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | N81 |
| Lat/Long: | 39-40-02.9000N 074-45-27.8000W 39-40.048333N 074-45.463333W 39.6674722,-74.7577222 (estimated) |
| Elevation: | 64.6 ft. / 19.7 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2000) |
| From city: | 3 miles NE of HAMMONTON, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08037 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1969 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 03 & 21; MIRL RWY 03/21 - 123.5. VGSI CONS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-AV: | 122.7 |
| ATLANTIC CITY APPROACH: | 134.25 |
| ATLANTIC CITY DEPARTURE: | 134.25 |
| WX ASOS at ACY (15 nm SE): | PHONE 609-277-2644 |
| WX ASOS at VAY (17 nm N): | 119.325 (609-267-1176) |
- AUTOMATED UNICOM; 3 CLICKS WX ADZY.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VCNr061/12.4 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| ACYr337/15.2 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| CYNr249/17.5 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| GXUr212/21.8 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| OODr096/25.3 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| RBVr211/34.3 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| SIEr012/34.4 | | SEA ISLE VORTAC | | 114.80 | | 09W |
| ARDr179/35.8 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| DQOr101/39.2 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| RAINBOW | | 060/23.0 | | 363 | | 11W | | RNB | .-. -. -... |
| LAKEHURST | | 232/29.8 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 3601 x 75 ft. / 1098 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 39-39.763368N | | 39-40.333083N |
| Longitude: | 074-45.570430W | | 074-45.357193W |
| Elevation: | 64.1 ft. | | 57.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 029 magnetic, 016 true | | 209 magnetic, 196 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 61 ft. trees, 725 ft. from runway, 270 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear +30 FT TREES 190-240 FT L 70-170 FT FROM THLD. | | 40 ft. trees, 210 ft. from runway, 150 ft. right of centerline +50 FT TREES 150 FT R 0-200 FT FROM THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF HAMMONTON TOWN HALL, 100 CENTRAL AVENUE HAMMONTON, NJ 08037 Phone (609) 567-4300 EXT 121. |
| Manager: | FRANK ZUBER TOWN HALL, 100 CENTRAL AVENUE HAMMONTON, NJ 08037 Phone (609) 567-4300 EXT 121. |
Additional Remarks
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725. |
| - | ON ARPT MAINT CTC 609-567-5300. |
| - | RWY 03; PARALLEL DITCH FIRST 500 FT OF RWY R SIDE WITHIN 100 FT OF CTLN. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (212KB) |
| VOR-B | |
download (178KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
19N - Pine Valley Airport (11 nm NW)
17N - Cross Keys Airport (13 nm W)
KACY - Atlantic City International Airport (15 nm SE)
N14 - Flying W Airport (16 nm N)
KVAY - South Jersey Regional Airport (17 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 01-Mar-2014
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Hammonton Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:38 | | 09:38 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 19:47 | | 23:47 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 00:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 14:58:30 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 10:58:30 |
|
| METAR |
KACY 14nm SE | 261454Z 04010G18KT 10SM BKN015 OVC021 08/06 A3007 RMK AO2 SLP182 60001 T00830061 51016 $
|
KVAY 16nm N | ASOS 119.325 609-267-1176
261454Z AUTO VRB06KT 10SM OVC016 08/04 A3011 RMK AO2 SLP194 T00780044 51013
|
KWRI 22nm N | 261430Z AUTO 03012KT 10SM OVC011 08/05 A3010 RMK AO2 SLP193 PWINO $
|
KMIV 24nm SW | 261454Z AUTO 03011G19KT 7SM OVC013 08/06 A3008 RMK AO2 SLP185 T00780061 51017 $
|
KPHL 25nm NW | 261454Z 03013KT 10SM BKN016 OVC022 08/05 A3011 RMK AO2 SLP196 T00830050 53015 $
|
KMJX 27nm NE | AWOS-3 119.875 732-244-4450
261426Z AUTO 03009KT 9SM OVC010 07/06 A3010 RMK AO2 RAE15 CIG 006V014 P0000 $
|
KPNE 28nm NW | 261454Z 02012KT 10SM BKN014 OVC021 08/06 A3012 RMK AO2 SLP200 T00830056 51013
|
|
| TAF |
KACY 14nm SE | 261311Z 2613/2712 04012G22KT 4SM -DZ BR BKN008 OVC015 FM261700 04012G20KT P6SM OVC015 FM262100 04012G18KT P6SM BKN020 FM262300 04012KT P6SM SCT030 FM270300 02008KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|