FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SDM |
| Lat/Long: | 32-34-20.2000N 116-58-48.6000W 32-34.336667N 116-58.810000W 32.5722778,-116.9801667 (estimated) |
| Elevation: | 526.1 ft. / 160.4 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1980) |
| From city: | 13 miles SE of SAN DIEGO, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92154 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1948 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SDM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 |
| Pattern altitude: | TPA: RWY 8L-26R 1000'AGL; 8R-26L 600'AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08L, PAPI RWY 08L & RWY 26R, HIRL RWY 08L/26R, AND MIRL RWY 08R/26L - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 128.25 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 132.35 |
| WX ASOS: | 132.35 (619-333-1055) |
| BROWN GROUND: | 124.4 [0800-2000] |
| BROWN TOWER: | 128.25 225.4 [0800-2000] |
| SOCAL APPROACH: | 124.35 |
| SOCAL DEPARTURE: | 125.15 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.4 |
| CHASR STAR: | 124.35 |
| CLASS B: | 124.35 ;062-109 SAN 14,000 FT & BLW |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX ASOS at NRS (7 nm W): | PHONE 619-437-9890 |
| WX ASOS at SAN (14 nm NW): | PHONE 619-607-3429 |
| WX AWOS-3P at SEE (15 nm N): | 125.45 (619-449-1228) |
| WX ASOS at MYF (17 nm NW): | 126.9 (858-576-4337) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PGYr167/2.3 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| TIJr312/2.4 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
| MZBr120/17.7 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| JLIr195/39.5 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A+:FOR JET FUEL AFT HRS CALL FBO AT 619-671-9222; FEE FOR CALLOUT. MIL FUEL AVBL BY CALLING 619-671-9222. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8L/26R
| Dimensions: | 7972 x 150 ft. / 2430 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 43 /F/D/X/T | | Single wheel: | 107.0 | | Double wheel: | 141.0 | | Double tandem: | 213.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8L | | RUNWAY 26R |
| Latitude: | 32-34.427732N | | 32-34.299302N |
| Longitude: | 116-59.605682W | | 116-58.060468W |
| Elevation: | 526.1 ft. | | 507.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 082 magnetic, 096 true | | 262 magnetic, 276 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) RWY 26R PAPI UNUSABLE BYD 3 NM. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8R/26L
| Dimensions: | 3185 x 75 ft. / 971 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /F/D/Z/U | | Single wheel: | 12.5, OPERATOR PERMITS ONLY 12500 LBS. |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8R | | RUNWAY 26L |
| Latitude: | 32-34.295277N | | 32-34.243988N |
| Longitude: | 116-59.060755W | | 116-58.443450W |
| Elevation: | 520.8 ft. | | 506.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 082 magnetic, 096 true | | 262 magnetic, 276 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SAN DIEGO 1424 CONTINENTAL ST SAN DIEGO, CA 92154 Phone 619-424-0455 |
| Manager: | ANDY SCHWARTZ 1424 CONTINENTAL ST SAN DIEGO, CA 92154 Phone 619-424-0456 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT TO ARPT BDRY ONE MILE NORTH FM MEXICAN/USA INTL BORDER. |
| - | PARA JUMPING ON AIRPORT AND 3 MILES EAST. |
| - | BE ALERT TO HIGH TERRAIN 3,566 FT. MSL SIX MILES EAST OF AIRPORT. |
| - | BE ALERT WHEN DEPARTING ON RY 08L AT NIGHT DUE TO RISING TERRAIN TO THE EAST. |
| - | NOISE SENSITIVE AREAS APPROX 1 MILE WEST OF AIRPORT, 1/2 MILE NORTHWEST, AND 2 MILES NORTH. |
| - | TWY G WEST OF TWY B RESTRICTED TO AIRCRAFT WITH WINGSPANS OF 133 FT OR LESS. |
| - | AVOID DCT OVERFLIGHT OF PIO PICO ENERGY CENTER BLO 2000 FT AGL, 3 NM EAST OF AP. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | NO ENGINE OPNS ON RAMPS EXCEPT AS NECESSARY FOR ARRIVALS/DEPARTURES. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CHASR TWO (RNAV) | |
download (208KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08L | |
download (235KB) |
| VOR OR TACAN-A | |
download (276KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (207KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (238KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNRS - Imperial Beach Naval Outlying Field (Ream Field) (7 nm W)
KNZY - North Island Naval Air Station (Halsey Field) Airport (14 nm NW)
KSAN - San Diego International Airport (14 nm NW)
KSEE - Gillespie Field Airport (15 nm N)
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (17 nm NW)
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mark Holtzman
Photo taken 05-Mar-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Brown Field Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:15 | | 12:15 |
| Sunrise | | 05:43 | | 12:43 |
| Sunset | | 19:48 | | 02:48 |
| Evening civil twilight | | 20:16 | | 03:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 01:08:15 |
| Local (UTC-7) | 30-May-2026 18:08:15 |
|
| METAR |
| KSDM | 310053Z 28010KT 10SM CLR 19/13 A2995 RMK AO2 SLP138 T01940133
|
MMTJ 2nm S | 310040Z 26012KT 10SM SKC 20/13 A2998
|
KNRS 7nm W | 310053Z AUTO 29009KT 10SM CLR 19/15 A2996 RMK AO2 SLP145 T01940150 $
|
KSAN 14nm NW | 310051Z 29010KT 10SM SCT021 20/14 A2996 RMK AO2 SLP146 T02000144 $
|
KNZY 14nm NW | 310052Z 31010KT 10SM FEW025 20/14 A2995 RMK AO2 SLP140 T02000144 $
|
KSEE 15nm N | 310047Z 27009KT 10SM SKC 23/12 A2994
|
KMYF 17nm NW | 310053Z AUTO 29009G20KT 260V330 10SM CLR 21/13 A2995 RMK AO2 SLP139 T02060133
|
KNKX 19nm NW | 310055Z AUTO 28008KT 10SM CLR 20/13 A2995 RMK AO2 SLP137 T02000133
|
|
| TAF |
MMTJ 2nm S | 302158Z 3018/3118 26012KT P6SM SKC TX23/3020Z TN14/3111Z FM310300 28004KT P6SM SKC BECMG 3105/3106 6SM HZ BKN010 FM311600 22005KT P6SM BKN015 BECMG 3117/3118 26008KT SKC
|
KSAN 14nm NW | 302036Z 3021/3124 28010KT P6SM SKC FM310300 VRB04KT P6SM SCT015 FM310800 VRB04KT P6SM OVC010 FM311600 VRB04KT P6SM SCT018 FM311900 25008KT P6SM SKC
|
KNZY 14nm NW | 292300Z 2923/3023 28012KT 9999 SCT035 QNH2996INS BECMG 3003/3005 VRB05KT 9999 BKN020 QNH2999INS FM301700 27009KT 9999 FEW025 QNH2994INS TX21/3021Z TN12/3013Z COR 0023 FS30160
|
KNKX 19nm NW | 310000Z 3100/0106 29009KT 9999 SKC QNH2997INS BECMG 3102/3104 VRB02KT 9999 SKC QNH2999INS BECMG 3109/3111 VRB03KT 4800 BKN008 BR QNH3001INS BECMG 3121/3123 27508KT 9999 SKC QNH2995INS FM010300 27003KT 9999 SKC QNH2999INS TX23/3122Z TN17/3112Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|