FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SMO |
| Lat/Long: | 34-00-56.9590N 118-27-04.7020W 34-00.949317N 118-27.078367W 34.0158219,-118.4513061 (estimated) |
| Elevation: | 169.8 ft. / 51.8 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2020) |
| From city: | 3 miles E of SANTA MONICA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 90405 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | HAWTHORNE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SMO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | TPA: 1200' AGL SINGLE-ENG; 1700' AGL TWIN-ENG. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 21; MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF: | 120.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.15 |
| WX ASOS: | PHONE 310-309-5134 |
| SANTA MONICA GROUND: | 121.9 [0700-2100] |
| SANTA MONICA TOWER: | 120.1 257.8 [0700-2100] |
| SOCAL APPROACH: | 124.3 ;101-245 SMO 124.9 ;069-100 LAX 125.2 ;246-341 LAX 135.05 ;342-068 SMO |
| SOCAL DEPARTURE: | 125.2 |
| BOGET STAR: | 135.05 |
| BONJO STAR: | 128.75 |
| CHOII DP: | 135.05 |
| CTRUS DP: | 125.2 |
| FERNANDO STAR: | 134.2 |
| IC: | 135.05 ;342-068 SMO |
| KIMMO STAR: | 119.85 |
| PEVEE DP: | 125.2 |
| SANTA MONICA DP: | 125.2 ;RWY 21 135.05 ;RWY 3 |
| THRNE STAR: | 126.7 |
| WAYVE STAR: | 119.85 |
| ZUUMA STAR: | 128.5 |
| WX ASOS at LAX (5 nm SE): | PHONE 310-602-6051 |
| WX ASOS at HHR (8 nm SE): | PHONE 310-973-8930 |
| WX ASOS at VNY (12 nm N): | PHONE 818-464-9794 |
| WX ASOS at BUR (12 nm NE): | PHONE 818-841-1384 |
| WX AWOS-3PT at CPM (13 nm SE): | 127.150 (310-631-3022) |
| WX AWOS-3PT at TOA (14 nm SE): | PHONE 310-534-2847 |
| WX AWOS-3PT at WHP (15 nm N): | 132.1 (818-899-9820) |
| WX ASOS at LGB (19 nm SE): | PHONE 562-247-0378 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SMO at field | | SANTA MONICA VOR/DME | | 110.80 | | 15E |
| LAXr334/5.1 | | LOS ANGELES VORTAC | | 113.60 | | 15E |
| VNYr156/12.6 | | VAN NUYS VOR/DME | | 113.10 | | 15E |
| SLIr290/24.2 | | SEAL BEACH VORTAC | | 115.70 | | 15E |
| FIMr119/29.6 | | FILLMORE VORTAC | | 112.50 | | 15E |
| VTUr086/30.3 | | VENTURA VOR/DME | | 116.55 | | 15E |
| POMr249/33.2 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| CMAr095/34.1 | | CAMARILLO VOR/DME | | 116.85 | | 15E |
| SXCr343/38.5 | | SANTA CATALINA VORTAC | | 114.15 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A UL94 100LL:100LL FULL SVC ONLY. UL94:UL94 AVBL AT SELF-SERVE ISLAND. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 3500 x 150 ft. / 1067 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 105.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 34-00.743782N | | 34-01.154843N |
| Longitude: | 118-27.321517W | | 118-26.835203W |
| Elevation: | 126.5 ft. | | 169.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 032 magnetic, 044 true | | 212 magnetic, 224 true |
| Declared distances: | TORA:3500 TODA:3500 ASDA:3500 LDA:3500 | | TORA:3500 TODA:3500 ASDA:3500 LDA:3500 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.42 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 40 x 40 ft. / 12 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 34-00.986500N | | |
| Longitude: | 118-26.947500W | | |
| Elevation: | 153.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SANTA MONICA 3223 DONALD DOUGLAS LOOP S. SANTA MONICA, CA 90405 Phone (310) 458-8692 |
| Manager: | STELIOS MAKRIDES 3223 DONALD DOUGLAS LOOP S. SANTA MONICA, CA 90405 Phone (310) 458-8692 STELIOS.MAKRIDES@SANTAMONICA.GOV |
Additional Remarks
| - | PPR RQRD FOR DW ACFT IN EXCESS OF 60000 LBS CRTFYD MAX LDG WT, CTC AMGR 310-458-8692. |
| - | NO TOUCH/GO, STOP/GO, OR LOW APCH PERMITTED ON SAT, SUN, HOLS; WEEKDAYS SS-0700. |
| - | VFR DEPS RWY 21 TURN LEFT 10 DEGS OVER SMO VOR THEN TURN RIGHT 225 DEGS |
| - | IF DEP NORTH, NO RIGHT TURNS BFR RCHG SHORELINE. RWY 03 DEP NO TURNS PRIOR TO 405 FREEWAY LCTD 1 MI EAST. |
| - | ENG MAINT RUN-UP: JETS AND TURBOPROPS NORTH SIDE, WI 300 FT EAST OF TWY A4. PISTON SNGLS AND TWINS ON SOUTH SIDE, WI 300 FT EAST OF TWY B4. 0900-1700 ONLY. |
| - | CONS NOISE ORDINANCE IN EFCT CTC NOISE OFFICE FOR PROCS (310) 458-8692. |
| - | NOISE LMTS ALL ACFT: PURE JET AND STAGE II (WITH/WITHOUT HUSHKITS) PROHIBITED. MAX NOISE LIMIT 95.0 DBA SNGL EVENT NOISE EXPOSURE LEVEL (SENEL) RCRDD 2200 FT EXTDD CNTRLN. |
| - | PPR EX-MIL ACFT CTC ARPT MGR (310) 458-8692. |
| - | CURFEW: NO ENG STARTS, APU, OR TKOFS EXC PPR LIFEGUARD FLTS 2300-0700 MON-FRI AND 2300-0800 WKENDS. |
| - | TURBINE ACFT & ACFT OVER 12,000 LBS PROHIBITED ON SOUTH SIDE TSNT PKNG. |
| - | IFR JETS & TURBOPROPS CTC GND PRIOR TO ENG START. |
| - | PURE JET AND STAGE II (WITH/WITHOUT HUSH KITS) PROHIBITED. |
| - | TSNT PRKG SOUTH SIDE, NEXT TO BCN. |
| - | THE PAVED AREAS PRECDG THE RWY 3-21 THRS ARE NOT AVBL FOR LDG, TKOF, OR TAXI OPS. THE PAVED AREAS ARE NOW BLAST PADS CREATED FROM THE THRS' RELOCATION AND RWY LENGTH REDUCTION IN DECEMBER 2017. |
| - | ACFT MUST NOW EXIT THE RWY AT DSGND CONNECTOR TWYS. THE CONS RWY EXIT SYS IS NO LONGER AVBL. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | HEL FLT TRNG OPN PROHIBITED; HEL OPNS APCH ARPT BDRY AT MIDFIELD AT OR ABOVE 900 FT MSL. |
| - | INTXN DEPS AND FRMN LNDGS/DEPS PROHIBITED. |
| - | RWY 03/21 DEP END APPROX 1000 FT FM RESIDENTIAL HOMES. EXTENDED HIGH POWER SETTINGS ON RUN-UP OR DEP NEGATIVELY IMPACT THE COMMUNITY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOGET TWO (RNAV) | |
download (287KB) |
| BONJO THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (331KB) |
| FERNANDO SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (345KB) |
| KIMMO THREE | |
2 pages:
[1] [2] (319KB) |
| WAYVE ONE (RNAV) | |
download (190KB) |
| ZUUMA FOUR (RNAV) | |
download (245KB) |
| ZUUMA FOUR (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 21 **CHANGED** | |
download (289KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 03 **CHANGED** | |
download (294KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 03 **CHANGED** | |
download (268KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (317KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
Departure Procedures |
| CHOII THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (362KB) |
| CTRUS FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| PEVEE SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (302KB) |
| SANTA MONICA THREE (RNAV) | |
download (269KB) |
|
| TOPANGA THREE (OBSTACLE) | |
download (292KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLAX - Los Angeles International Airport (5 nm SE)
KHHR - Jack Northrop Field/Hawthorne Municipal Airport (8 nm SE)
KVNY - Van Nuys Airport (12 nm N)
KBUR - Bob Hope Airport (12 nm NE)
KTOA - Zamperini Field Airport (14 nm SE)
KWHP - Whiteman Airport (15 nm N)
KLGB - Long Beach Airport (Daugherty Field) (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of focalflight.com
Photo taken 15-May-2020
Do you have a better or more recent aerial photo of Santa Monica Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 12:39 |
| Sunrise | | 06:06 | | 13:06 |
| Sunset | | 19:36 | | 02:36 |
| Evening civil twilight | | 20:03 | | 03:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 08:31:01 |
| Local (UTC-7) | 01-May-2026 01:31:01 |
|
| METAR |
| KSMO | 010751Z AUTO 22004KT 10SM OVC016 16/13 A2994 RMK AO2 SLP138 T01560133 402000144
|
KLAX 6nm SE | 010753Z VRB04KT 10SM FEW012 SCT160 16/13 A2994 RMK AO2 SLP136 T01610133 402110156
|
KHHR 8nm SE | 010753Z AUTO 00000KT 10SM OVC018 17/13 A2994 RMK AO2 SLP138 T01670128 402110150
|
KBUR 12nm N | 010753Z 25003KT 10SM CLR 15/12 A2994 RMK AO2 SLP128 T01500122 402390128
|
KVNY 12nm N | 010751Z AUTO 00000KT 10SM CLR 14/12 A2993 RMK AO2 SLP129 T01440122 402440122 $
|
KWHP 14nm N | 010155Z 12008KT 080V140 10SM SKC 20/12 A2986
|
KTOA 15nm SE | 010250Z 22005KT 10SM FEW010 FEW040 17/13 A2988 RMK LAST
|
KLGB 19nm SE | 010753Z AUTO 20003KT 10SM OVC016 17/13 A2993 RMK AO2 SLP135 T01670133 402220139
|
|
| TAF |
| KSMO | 010534Z 0106/0206 VRB03KT P6SM OVC012 FM011800 21006KT P6SM SCT015 FM012000 23010KT P6SM SKC FM020300 22005KT P6SM BKN010
|
KLAX 6nm SE | 010534Z 0106/0212 VRB03KT P6SM SCT015 FM010800 VRB03KT P6SM OVC012 FM011800 24006KT P6SM SCT015 FM012000 26012KT P6SM FEW015 FM020300 VRB03KT P6SM OVC010
|
KBUR 12nm N | 010534Z 0106/0206 VRB03KT P6SM SKC FM010900 VRB03KT 5SM BR OVC008 FM011700 VRB03KT P6SM SKC FM012100 19008KT P6SM SKC FM020400 VRB03KT P6SM SKC
|
KVNY 12nm N | 010534Z 0106/0206 VRB03KT P6SM SKC FM010900 VRB03KT 5SM BR OVC008 FM011700 VRB03KT P6SM SKC FM012100 15008KT P6SM SKC FM020400 VRB03KT P6SM SKC
|
KLGB 19nm SE | 010534Z 0106/0206 VRB03KT P6SM SKC FM010800 VRB03KT P6SM OVC012 FM011800 19008KT P6SM SKC FM020100 30010KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|