FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | Y50 |
| Lat/Long: | 44-02-35.2863N 089-18-20.4859W 44-02.588105N 089-18.341432W 44.0431351,-89.3056905 (estimated) |
| Elevation: | 859 ft. / 261.8 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2000) |
| From city: | 2 miles SW of WAUTOMA, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54982 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 13/31 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST AND ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.475 (920-787-0515) |
| MILWAUKEE APPROACH: | 127.0 |
| MILWAUKEE DEPARTURE: | 127.0 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OSHr274/32.5 | | OSHKOSH VOR/DME | | 116.75 | | 02E |
| DLLr031/35.6 | | DELLS VORTAC | | 117.00 | | 03E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3300 x 60 ft. / 1006 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 44-02.678485N | | 44-02.316797N |
| Longitude: | 089-18.549925W | | 089-17.988338W |
| Elevation: | 858.5 ft. | | 855.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 134 magnetic, 132 true | | 314 magnetic, 312 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 88 ft. trees, 1350 ft. from runway, 350 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear | | 67 ft. tree, 1075 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear |
Runway 8/26
| Dimensions: | 2334 x 120 ft. / 711 x 37 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH WHITE HALF BARRELS. |
| Operational restrictions: | RY 08/26 CLSD WINTER MONTHS EXCEPT FOR SKI EQUIPPED ACFT. E 430 FT CLSD IN WINTER. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 44-02.693827N | | 44-02.738197N |
| Longitude: | 089-18.708148W | | 089-18.179158W |
| Elevation: | 858.9 ft. | | 856.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 085 magnetic, 083 true | | 265 magnetic, 263 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. trees, 850 ft. from runway, 75 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF WAUTOMA CITY HALL WAUTOMA, WI 54982 Phone 920-787-4044 |
| Manager: | RICHARD JORGENSEN W8471 COTTONVILLE DRIVE WAUTOMA, WI 54982 Phone 920-787-3030 |
Additional Remarks
| - | WATERFOWL AND DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (189KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (191KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (49KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (484KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPCZ - Waupaca Municipal Airport (21 nm NE)
63C - Adams County Airport-Legion Field (21 nm W)
KISW - Alexander Field South Wood County Airport (30 nm NW)
C47 - Portage Municipal Airport (30 nm S)
KSTE - Stevens Point Municipal Airport (32 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Wautoma Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunrise | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunset | | 19:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 00:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 11:51:50 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 06:51:50 |
|
| METAR |
| KY50 | 021133Z AUTO 08012G20KT 8SM -FZRA OVC007 00/M01 A2998 RMK AO2 CIG 006V011 P0003
|
|
| TAF |
KATW 36nm E | 020520Z 0206/0306 05016G23KT P6SM SCT018 OVC080 TEMPO 0206/0208 BKN018 FM020800 07016G23KT 6SM -FZRAPL OVC015 FM021000 07016G26KT 2SM FZRA OVC009 WS019/10040KT FM021500 08016G25KT 1 1/2SM RA OVC004 WS020/11040KT FM022200 06010G17KT 3SM -SHRA OVC004 WS020/19040KT PROB30 0300/0303 3SM -TSRA OVC004CB FM030300 21008G15KT 4SM -RA OVC007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|