FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ICT |
| Lat/Long: | 37-38-59.8290N 097-25-58.9540W 37-38.997150N 097-25.982567W 37.6499525,-97.4330428 (estimated) |
| Elevation: | 1332.6 ft. / 406.2 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2015) |
| From city: | 5 miles SW of WICHITA, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67209 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1953 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 125.15 |
| WX ASOS: | PHONE 316-800-1006 |
| WICHITA GROUND: | 121.9 348.6 |
| WICHITA TOWER: | 118.2 257.8 |
| WICHITA APPROACH: | 125.5 ;270-009 BLW 5000 FT & BYD 20 126.7 ;191-009 134.85 ;010-190 269.1 ;E IAB BLW 5000 FT 290.275 ;010-190 325.8 ;270-009 BLW 5000 FT & BYD 20 353.5 ;191-009 327.1 |
| WICHITA DEPARTURE: | 126.7 ;191-009 134.85 ;010-190 290.275 ;010-190 353.5 ;191-009 327.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.7 |
| CLASS C: | 126.7 ;191-009 134.8 ;010-190 4000 FT & BLW 134.85 ;010-190 ABV 4000 FT 290.275 ;010-190 ABV 4000 FT 353.5 ;191-009 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 126.7 ;191-009 353.5 ;191-009 |
| RDR: | 317.425 |
| WX AWOS-3PT at BEC (11 nm E): | 119.45 (316-515-7116) |
| WX ASOS at AAO (12 nm NE): | 134.025 (316-636-2541) |
| WX AWOS-3P at 3AU (17 nm E): | 124.175 (316-733-6696) |
| WX AWOS-2 at 1K1 (17 nm NE): | 118.3 (316-530-6004) |
| WX AWOS-3P at EGT (20 nm S): | 118.875 (620-359-2156) |
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ICTr122/9.2 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
| HUTr127/31.6 | | HUTCHINSON VOR/DME | | 116.80 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PICHE | | 010/4.4 | | 332 | | 04E | | IC | .. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 1L/19R
| Dimensions: | 10302 x 150 ft. / 3140 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 210.0 | | Double tandem: | 300.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1L | | RUNWAY 19R |
| Latitude: | 37-38.101075N | | 37-39.696105N |
| Longitude: | 097-26.759843W | | 097-26.029860W |
| Elevation: | 1312.5 ft. | | 1329.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 016 magnetic, 020 true | | 196 magnetic, 200 true |
| Declared distances: | TORA:10301 TODA:10301 ASDA:10301 LDA:10301 | | TORA:10301 TODA:10301 ASDA:10301 LDA:10301 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
Runway 1R/19L
| Dimensions: | 7302 x 150 ft. / 2226 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 125.0 | | Double wheel: | 240.0 | | Double tandem: | 400.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1R | | RUNWAY 19L |
| Latitude: | 37-38.565735N | | 37-39.696182N |
| Longitude: | 097-25.577160W | | 097-25.059413W |
| Elevation: | 1321.0 ft. | | 1319.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 016 magnetic, 020 true | | 196 magnetic, 200 true |
| Declared distances: | TORA:7302 TODA:7302 ASDA:7302 LDA:7302 | | TORA:7302 TODA:7302 ASDA:7302 LDA:7302 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, rollout | | touchdown, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
Runway 14/32
| Dimensions: | 6301 x 150 ft. / 1921 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 190.0 | | Double tandem: | 280.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 37-39.452700N | | 37-38.553560N |
| Longitude: | 097-26.404550W | | 097-25.751668W |
| Elevation: | 1332.1 ft. | | 1321.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 150 true | | 326 magnetic, 330 true |
| Declared distances: | TORA:6301 TODA:6301 ASDA:6301 LDA:6301 | | TORA:6301 TODA:6301 ASDA:6301 LDA:6301 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WICHITA AIRPORT AUTHORITY 2173 AIR CARGO ROAD WICHITA, KS 67209 Phone 316-946-4700 |
| Manager: | MR. JESSE ROMO, A.A.E. 2173 AIR CARGO ROAD WICHITA, KS 67209 Phone 316-946-4700 |
Additional Remarks
| A39-01L/19R | PCR VALUE: 700/R/B/W/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 734/R/C/W/T |
| A39-01R/19L | PCR VALUE: 707/R/A/W/T |
| - | TWY H CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN MORE THAN 79. |
| - | TWY L AND L1 CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN MORE THAN 118. |
| - | TWY P CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN MORE THAN 79. |
| - | AIR CARGO RAMP CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 148 FT. |
| - | ACFT PARKING BAS CONTACT 132.00 FOR PARKING INSTRUCTIONS PRIOR TO EXITING TWY L1. |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL. |
| - | AIRCRAFT ENGINE RUNS ABOVE IDLE NOT APPROVED ON AIRCRAFT PARKING RAMPS. |
| - | PPR REQUIRED FOR ACFT CARRYING CLASS 1DIVISION 1.1, 1.2 OR 1.3 EXPLOSIVES AS DEFINED BY 49 CFR 173.50 OR AS AMENDED. |
| - | MIGRATORY BIRDS ON AND IN VICINITY OF ARPT, ALL QUADS. |
| - | ATTENDED CONTINUOUSLY. |
| - | ATCT HAS LTD VIS OF TRML GATES 1 THRU 8, TWY H, AND CUSTOMS PRKG RAMP. |
| - | CALL FOR GATE PUSHBACK NOT REQUIRED. |
| - | TWYS F, G, H, J, P AND ALL ACFT PARKING RAMPS ARE NONMOVEMENT AREAS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 01L | |
download (218KB) |
| ILS OR LOC RWY 01R | |
download (239KB) |
| ILS OR LOC RWY 19L | |
download (284KB) |
| ILS OR LOC RWY 19R | |
download (274KB) |
| ILS RWY 01L (SA CAT I) | |
download (191KB) |
| ILS RWY 01L (CAT II) | |
download (179KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 01L | |
download (218KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 14 | |
download (222KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 19L | |
download (248KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 19R | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01R | |
download (265KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 01L | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 14 | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 19L | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 19R | |
download (249KB) |
| VOR RWY 14 | |
download (203KB) |
| NDB RWY 01R | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIAB - Mc Connell Air Force Base (8 nm E)
KCEA - Cessna Aircraft Field Airport (9 nm E)
KBEC - Beech Factory Airport (11 nm E)
KAAO - Colonel James Jabara Airport (12 nm NE)
K50 - Cook Airfield (13 nm E)
3AU - Augusta Municipal Airport (17 nm E)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (17 nm NE)
KEGT - Wellington Municipal Airport (20 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 09-Oct-2015
looking north from 4,000’ altitude.
Do you have a better or more recent aerial photo of Wichita Dwight D Eisenhower National Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 10:49 |
| Sunrise | | 06:19 | | 11:19 |
| Sunset | | 20:34 | | 01:34 |
| Evening civil twilight | | 21:03 | | 02:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 11:35:01 |
| Local (UTC-5) | 18-May-2026 06:35:01 |
|
| METAR |
| KICT | 181110Z 18012G18KT 10SM BKN028 OVC035 25/20 A2970 RMK AO2 T02500200 $
|
KIAB 8nm E | 181055Z AUTO 20010KT 10SM SCT042 BKN049 25/20 A2969 RMK AO2 LTG DSNT E SLP038 T02520202 $
|
KBEC 11nm E | 181055Z AUTO 15007KT 10SM OVC029 24/19 A2972 RMK AO2 LTG DSNT E T02400192
|
KAAO 12nm NE | 181054Z AUTO 12006KT 10SM OVC024 24/19 A2972 RMK AO2 SLP049 T02440194
|
K3AU 17nm E | 181055Z AUTO 09005KT 10SM OVC025 23/17 A2974 RMK AO2
|
KEGT 20nm S | 181055Z AUTO 17016G22KT 10SM BKN027 OVC033 25/20 A2971 RMK AO2 T02490203
|
|
| TAF |
| KICT | 180945Z 1810/1906 18019G26KT P6SM SCT025 BKN035 FM181200 18016G25KT P6SM SCT015 BKN025 FM181700 18023G34KT P6SM SCT040 TEMPO 1902/1906 VRB20G40KT 2SM +TSRA BKN025CB
|
KIAB 8nm E | 181000Z 1810/1916 20015G22KT 9999 BKN035 520003 540302 QNH2968INS BECMG 1814/1815 19020G30KT 9999 OVC035 QNH2965INS BECMG 1819/1820 19025G35KT 9999 BKN035 520003 540302 QNH2960INS BECMG 1902/1903 VRB30G40KT 6000 TSRA OVC015CB QNH2967INS TEMPO 1903/1908 VRB35G45KT 4800 TSRAGR OVC010CB BECMG 1908/1909 35012G22KT 9999 NSW BKN030 520002 QNH2993INS TX31/1822Z TN22/1812Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|