FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AID |
| Lat/Long: | 40-06-31.0000N 085-36-46.8000W 40-06.516667N 085-36.780000W 40.1086111,-85.6130000 (estimated) |
| Elevation: | 919.1 ft. / 280.1 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1985) |
| From city: | 3 miles E of ANDERSON, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46017 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1959 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AID (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1800, ALL SAT-SUN ON CALL UNATNDD MARTIN LUTHER KING, PRES, ELECTION, EASTER, MEMORIAL, INDEPENDENCE, LABOR, VETERANS, THANKSGIVING, CHRISTMAS, NEW YEARS DAYS & GOOD FRIDAY; AFT HR - AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN TWR CLSD ACTVT MALSF RWY 30; PAPI RWY 12 & 18; MIRL RWY 12/30 & 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 126.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3: | 128.55 (765-442-1245) |
| ANDERSON GROUND: | 121.6 [0830-1630 MON-SAT] |
| ANDERSON TOWER: | 126.0 [0830-1630 MON-SAT] |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 120.65 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 120.65 |
| WX ASOS at MIE (13 nm NE): | 114.4 (765-288-9617) |
| WX AWOS-3 at UWL (19 nm SE): | 132.375 (765-422-5701) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS TRACON ON FREQS 120.65/317.8.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MIEr235/12.7 | | MUNCIE VOR/DME | | 114.40 | | 03W |
| MZZr176/23.3 | | MARION VOR/DME | | 108.60 | | 03W |
| SHBr018/30.2 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| VHPr062/38.9 | | BRICKYARD VORTAC | | 116.30 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| VIDEO | | 300/5.2 | | 394 | | 03W | | AI | .- .. |
| BALLL | | 255/14.1 | | 365 | | 03W | | JN | .--- -. |
| NEW CASTLE | | 321/19.3 | | 385 | | 06W | | UWL | ..- .-- .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A MOGAS |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 5400 x 100 ft. / 1646 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 44 /F/C/Y/T | | Single wheel: | 112.0 | | Double wheel: | 158.0 | | Double tandem: | 279.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 40-06.716773N | | 40-06.340428N |
| Longitude: | 085-37.376338W | | 085-36.327037W |
| Elevation: | 880.1 ft. | | 919.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 118 magnetic, 115 true | | 298 magnetic, 295 true |
| Displaced threshold: | no | | 80 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 117 ft. trees, 1831 ft. from runway, 519 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 50 ft. trees, 1700 ft. from runway, 30 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear APCH RATIO 35:1 TO DSPLCD THR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3399 x 75 ft. / 1036 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 14 /F/C/Y/T | | Single wheel: | 38.5 | | Double wheel: | 56.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | NOT AVBL TO ACR MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 40-06.778417N | | 40-06.218647N |
| Longitude: | 085-36.665838W | | 085-36.664383W |
| Elevation: | 912.7 ft. | | 908.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 183 magnetic, 180 true | | 003 magnetic, 360 true |
| Displaced threshold: | 291 ft. | | 288 ft. |
| Declared distances: | LDA:3108 | | LDA:3111 |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 63 ft. tree, 1314 ft. from runway, 134 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear 11 FT RD 170 FT FM RWY END. | | 98 ft. trees, 1900 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear APCH RATIO 22:1 TO DSPLCD THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ANDERSON 282 AIRPORT RD ANDERSON, IN 46017 Phone 765-648-6293 |
| Manager: | BRIAN MCMILLEN 282 AIRPORT RD. ANDERSON, IN 46017 Phone 765-648-6292 |
Additional Remarks
| - | DEP RWY 12, 18 & 36 UN TO SEE EACH OTHER. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | TWY B CLSD INDEFLY. |
| - | WHEN ATCT IS CLSD FOR CD CTC INDIANAPOLIS APCH AT 317-227-5743. |
| - | GND COM OUTLET 121.725 COMMISSIONED KEY FREQ 4 TIMES. |
| - | TRML NOT STAFFED ON SUNDAYS - AMGR. |
| - | SELF SERVE FUEL AVBL H24. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 30 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (249KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMIE - Delaware County Regional Airport (13 nm NE)
KUWL - New Castle Henry County Airport / Marlatt Field (19 nm SE)
KMQJ - Indianapolis Regional Airport (21 nm SW)
KUMP - Indianapolis Metro Airport (22 nm SW)
KMZZ - Marion Municipal Airport - McKinney Field (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Anderson Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunrise | | 06:46 | | 10:46 |
| Sunset | | 20:34 | | 00:34 |
| Evening civil twilight | | 21:03 | | 01:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 14:19:27 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 10:19:27 |
|
| METAR |
| KAID | 291359Z 32003KT 7SM OVC012 12/11 A2987
|
KMIE 12nm NE | 291353Z 32007KT 7SM BKN008 BKN012 OVC021 12/10 A2986 RMK AO2 CIG 006V011 SLP108 T01220100
|
KUWL 19nm SE | 291355Z AUTO 31004KT 9SM BKN007 OVC012 12/12 A2987 RMK A01
|
|
| TAF |
KIND 39nm SW | 291120Z 2912/3018 01006KT 5SM -SHRA BKN007 FM291400 35009KT P6SM BKN025 FM291800 33012G20KT P6SM SCT040 PROB30 2920/2923 -SHRA BKN040 FM300000 34005KT P6SM SKC
|
KGUS 40nm NW | 282100Z 2821/3003 28009KT 9999 OVC025 QNH2994INS BECMG 2903/2904 01006KT 9999 -SHRA BKN030 BKN110 OVC150 QNH2992INS TEMPO 2904/2910 8000 -TSRA BKN015 OVC040CB BECMG 2911/2912 01003KT 8000 BR BKN020 OVC055 QNH2988INS BECMG 2917/2918 32012G20KT 9999 -RA BKN050 OVC100 QNH2992INS BECMG 2923/2924 33009KT 9999 NSW FEW040 FEW055 QNH2995INS TX15/2921Z TN10/2911Z LAST NO AMDS AFT 2903 NEXT 2913
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|