FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | MMU |
| Lat/Long: | 40-47-57.6180N 074-24-53.5990W 40-47.960300N 074-24.893317W 40.7993383,-74.4148886 (estimated) |
| Elevation: | 186.6 ft. / 56.9 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2005) |
| From city: | 3 miles E of MORRISTOWN, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 07960 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MMU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0645-2230 |
| Pattern altitude: | TPA 1013 LIGHT ACFT, 1513 HEAVY ACFT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN; ACTVT HIRL RWY 05/23, MIRL RW 13/31, REIL RWY 05 & 31, MALSR RWY 23 & PAPI RWY 31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| International operations: | US CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.1 |
| ATIS: | 124.25 |
| WX AWOS-3: | PHONE 973-290-0135 |
| MORRISTOWN GROUND: | 134.2 [0645-2230] |
| MORRISTOWN TOWER: | 118.1 353.9 [0645-2230] |
| NEWARK APPROACH: | 127.6 |
| NEWARK DEPARTURE: | 119.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| JAIKE STAR: | 132.8 |
| WILKES-BARRE STAR: | 127.6 |
| WX ASOS at CDW (8 nm NE): | 135.5 (631-594-4523) |
| WX ASOS at EWR (13 nm SE): | PHONE 862-381-4743 |
| WX AWOS-3 at LDJ (13 nm SE): | 124.025 (908-862-7383) |
| WX ASOS at SMQ (16 nm SW): | 120.6 (908-722-2139) |
| WX ASOS at TEB (16 nm E): | PHONE 201-473-3130 |
| WX ASOS at 12N (19 nm NW): | PHONE 609-325-2295 |
| WX AWOS-3PT at JRB (19 nm E): | 128.175 (212-425-1534) |
- CALL 516-542-3690 WHEN TWR CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEBr271/16.3 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| SAXr172/17.0 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| BWZr101/18.5 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| SBJr059/19.7 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| STWr131/23.7 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| LGAr284/24.8 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| CRIr306/26.2 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| JFKr301/30.9 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| COLr349/31.5 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| RBVr016/36.0 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| HUOr179/37.5 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| ARDr044/39.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A:O-128 AVOIL AVBL. |
| Oil available: | WHEN TWR CLSD ALL ACFT AND VEHICLES MUST STATE INTNS ON CTAF BFR OPS ON ANY RWY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5998 x 150 ft. / 1828 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 25 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-47.586242N | | 40-48.384327N |
| Longitude: | 074-25.154512W | | 074-24.388465W |
| Elevation: | 181.8 ft. | | 182.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 036 true | | 229 magnetic, 216 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 102 ft. trees, 2100 ft. from runway, 18:1 slope to clear | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3997 x 150 ft. / 1218 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 11 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-48.056303N | | 40-47.789262N |
| Longitude: | 074-25.471980W | | 074-24.680185W |
| Elevation: | 186.5 ft. | | 181.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 114 true | | 307 magnetic, 294 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 320 ft. from runway, 240 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear | | 91 ft. trees, 1690 ft. from runway, 330 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF MORRISTOWN 110 SOUTH STREET MORRISTOWN, NJ 07960 Phone 973-292-6626 |
| Manager: | SCOTT MCMAHON DM AIRPORTS, LTD., 8 AIRPORT ROAD MORRISTOWN, NJ 07960 Phone 973-538-6400 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ARFF SVCS AVBL 24 HRS DAILY. FOR ARFF SVCS WHEN ATCT CLSD CTC ARFF STATION; CTAF OR 973-455-1953. |
| - | ALL ARRIVAL/DEPARTURE ACFT FOLLOW MANUFACTURERS RECOMMENDED PROCEDURES FOR QUIET OPNS & MINIMUM NOISE. |
| - | ROUTE 80 VISUAL APCH PREFERRED FOR RY 23. |
| - | HELICOPTER OPNS OVER RESIDENTIAL AREAS BLO 1000 FT MSL SHOULD BE AVOIDED. |
| - | STAGE I DEPARTURE FEE 2300-0645. |
| - | DURG SNOW REMOVAL OPNS 15 MINUTE PRIOR NOTICE REQUIRED ON 118.1 & NO PRACTICE LOW APCHS OR TOUCH & GO LDGS. |
| - | INBOUND TFC REQUEST FBO SVCS, INSTRUCTIONS & RAMP ADVISORIES 30 MINUTES PRIOR TO ARRIVAL. AFTER LDG CTC FBO AGAIN 129.6 FOR PREFERRED RAMP ENTRANCE TO DELTA OR JULIET TWYS. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROC INCLUDE AVOIDING TGL OPS ON RWY 13-31. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT; CTC NOISE ABATEMENT OFFICE 973-538-3366 EXTN 122. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NEWARK APCH AT 800-645-3206. |
| - | NO TGL ON RWY 13/31 UNLESS THE CROSSWIND VLCTY FOR RWY 05/23 EXCEEDS 10 KTS. |
| - | TAXILANE K BTN ATLANTIC FBO RAMP AND TAXIWAY L, NO HEL OR ACFT WITH A WINGSPAN GTR THAN 79 FT. |
| - | US CUSTOMS AVBL MON-FRI 0800-1600; BTN 1601-0759 & WKENDS CALL 973-267-0302 FOR APPOINTMENT. MORRISTOWN CUSTOMS ASSOCIATION FEES APPLY; CTC AMGR 973-538-6400 FOR DETAILS. |
| - | NO TURBOJET LNDG ON RWY 13 & 31 UNLESS THE X-WIND VELOCITY FOR RWY 5/23 EXCEEDS 16 KNOTS. |
| - | ACFT CARRYING EXPLOSIVE CARGO PPR BEFORE LDG - CALL 973-538-6400. |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SVC (ADCUS) AVBL. |
| - | U.S. CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JAIKE FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (366KB) |
| MAZIE THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
| WILKES-BARRE FIVE | |
download (182KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 23 | |
download (250KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 23 | |
download (241KB) |
| RNAV (RNP) Y RWY 23 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) X RWY 23 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 23 | |
download (222KB) |
| ROUTE 80 VISUAL RWY 23 | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (163KB) |
Departure Procedures |
| MORRISTOWN SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (523KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (530KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCDW - Essex County Airport (8 nm NE)
N07 - Lincoln Park Airport (10 nm NE)
KEWR - Newark Liberty International Airport (13 nm SE)
KLDJ - Linden Airport (13 nm SE)
KSMQ - Somerset Airport (16 nm SW)
KTEB - Teterboro Airport (16 nm E)
47N - Central Jersey Regional Airport (18 nm SW)
KJRA - West 30th St Heliport (19 nm E)
12N - Aeroflex/Andover Airport (19 nm NW)
KJRB - Downtown Manhattan/Wall Street Heliport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Dec-2019
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Morristown Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 10:13 |
| Sunrise | | 06:41 | | 10:41 |
| Sunset | | 19:22 | | 23:22 |
| Evening civil twilight | | 19:50 | | 23:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 23:59:51 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 19:59:51 |
|
| METAR |
| KMMU | 022345Z 08007KT 7SM BR OVC007 05/05 A3046
|
KCDW 8nm NE | 022353Z AUTO 09007KT 3SM HZ BKN010 OVC013 25/12 A3045 RMK AO2 CIG 006V011 SLP316 T02500122 10250 20061 53003
|
KEWR 13nm SE | 022351Z 08005KT 5SM -DZ BR OVC011 07/05 A3045 RMK AO2 DZB48 SLP309 P0000 60000 T00670050 10078 20067 51001
|
KLDJ 13nm SE | 022355Z AUTO 14005KT 3SM BR OVC005 06/04 A3046 RMK AO2 T00550037 10073 20055
|
KSMQ 16nm SW | ASOS 120.60 908-722-2139
022353Z AUTO 14004KT 2 1/2SM BR BKN006 OVC009 06/05 A3042 RMK AO2 SLP302 60000 T00610050 10078 20061 51002
|
KTEB 17nm E | 022351Z 08008KT 4SM BR OVC012 06/03 A3045 RMK AO2 SLP310 T00560033 10067 20056 51002 $
|
KJRB 19nm E | 022327Z AUTO 03008KT 6SM HZ OVC009 07/ A3046 RMK AO2
|
K12N 19nm NW | 022354Z AUTO 00000KT 05/03 A3042 RMK AO1 SLP307 T00500028 10072 20050 53001 $
|
|
| TAF |
KEWR 13nm SE | 022133Z 0222/0324 07008KT P6SM SCT008 OVC012 FM030000 07008KT 5SM BR SCT008 BKN010 TEMPO 0303/0307 3SM BR BKN008 FM030700 06007KT 3SM -DZ BR BKN008 FM031000 09005KT 2SM -DZ BR BKN004 TEMPO 0310/0312 3/4SM BR VV002 FM031600 15006KT P6SM SCT009 BKN025 FM031800 21011KT P6SM SCT040
|
KTEB 17nm E | 022133Z 0222/0324 07009KT P6SM SCT008 OVC012 TEMPO 0303/0307 3SM BR BKN008 FM030700 06005KT 3SM -DZ BR BKN008 FM031000 09005KT 2SM -DZ BR BKN004 TEMPO 0310/0312 1/2SM FG VV002 FM031600 15007KT P6SM SCT009 BKN025 FM031800 21011KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|