FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | PHF |
| Lat/Long: | 37-07-54.8000N 076-29-34.7000W 37-07.913333N 076-29.578333W 37.1318889,-76.4929722 (estimated) |
| Elevation: | 42.2 ft. / 12.9 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 9 miles NW of NEWPORT NEWS, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23602 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1948 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PHF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2230 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 07; REIL RWY 20 & 25; PAPI RWY 02, 20 & 25; HIRL RWY 02/20 & 07/25; TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LANDING FEE FOR ACFT OVER 12500 LBS. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| Airline operations: | PPR 45 MINS FOR UNSKED ACR OPNS WITH MORE THAN 30 PSGR SEATS CALL ARPT OPS 757-957-2887. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.7 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.65 |
| WX ASOS: | PHONE 757-874-3682 |
| NEWPORT NEWS GROUND: | 121.9 348.6 [0600-2300] |
| NEWPORT NEWS TOWER: | 118.7 257.9 348.6 [0600-2300] |
| NORFOLK APPROACH: | 125.7 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 124.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.65 225.4 124.9 ;WHEN TWR CLSD |
| PRE-TAXI CLEARANCE: | 121.65 |
| DRONE STAR: | 118.9 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| WX AWOS-3 at JGG (12 nm NW): | 120.625 (757-220-8810) |
| WX ASOS at ORF (20 nm SE): | PHONE 276-200-0952 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORFr323/20.1 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| HCMr158/21.7 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| CCVr251/27.0 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| HPWr118/32.0 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 081/25.9 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 8003 x 150 ft. / 2439 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 200.0 | | Double tandem: | 350.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 37-07.500175N | | 37-08.202862N |
| Longitude: | 076-30.082777W | | 076-28.689040W |
| Elevation: | 37.2 ft. | | 39.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 067 magnetic, 058 true | | 247 magnetic, 238 true |
| Declared distances: | TORA:8003 TODA:8003 ASDA:8003 LDA:8003 | | TORA:8003 TODA:8003 ASDA:8003 LDA:8003 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights MALSR UNMONITORED. | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | 69 ft. trees, 2700 ft. from runway, 350 ft. left of centerline, 36:1 slope to clear | | 41 ft. trees, 1100 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 2/20
| Dimensions: | 6526 x 150 ft. / 1989 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition (CONC-GRVD FM AER 20 TO 5000 FT. REMAINDER ASPHALT-GRVD) |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 200.0 | | Double tandem: | 350.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 37-07.465652N | | 37-08.514290N |
| Longitude: | 076-29.963773W | | 076-29.666240W |
| Elevation: | 37.3 ft. | | 42.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 022 magnetic, 013 true | | 202 magnetic, 193 true |
| Declared distances: | TORA:6526 TODA:6526 ASDA:6526 LDA:6526 | | TORA:6526 TODA:6526 ASDA:6526 LDA:6526 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | none | | 23 ft. road, 1050 ft. from runway, 36:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PENINSULA ARPT CMSN 900 BLAND BLVD, SUITE G NEWPORT NEWS, VA 23602 Phone 757-877-0221 |
| Manager: | CHRIS MORELLO 900 BLAND BLVD, SUITE G NEWPORT NEWS, VA 23602 Phone 757-877-0221 |
Additional Remarks
| A39-02/20 | PCR VALUE: 540/R/C/W/U |
| A39-07/25 | PCR VALUE: 628/F/B/W/U |
| - | BIRDS INVOF ARPT. |
| - | GLIDER ACTIVITY APPROX 19 MILES SW OF ARPT UP TO BASE OF CLOUDS. |
| - | ACFT ARRIVING/DEPARTING NEWPORT NEWS SHOULD ANNOUNCE INTENTIONS ON CTAF WHEN ATCT CLSD. |
| - | RMKS: RC PARK APRXLY 2 MILES N OF ARPT, UP TO 400 FT. |
| - | RMKS: USE CTN LOW LVL HEL INVOF ARPT. |
| - | INTMT AIRFIELD MOWING OPS APR-NOV. |
| - | ARFF INDEX B COVERAGE PRVDD DURG SKED COML ACFT OPS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (179KB) |
| OUTLA ONE (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 07 **CHANGED** | |
download (269KB) |
| ILS OR LOC RWY 25 **CHANGED** | |
download (282KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 **CHANGED** | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS) RWY 07 **CHANGED** | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 **CHANGED** | |
download (269KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (281KB) |
| LOC RWY 20 **CHANGED** | |
download (282KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (166KB) |
Departure Procedures |
| HENRY FOUR | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (223KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFAF - Felker Army Airfield (6 nm W)
KLFI - Langley Air Force Base (7 nm SE)
KJGG - Waltrip Williamsburg Executive Airport (12 nm NW)
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (13 nm NW)
KNHU - Norfolk Naval Station Airport (14 nm SE)
KNGU - Norfolk Naval Station (Chambers Field) (15 nm SE)
KORF - Norfolk International Airport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking east from 5,000'.
Do you have a better or more recent aerial photo of Newport News/Williamsburg International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunrise | | 06:53 | | 10:53 |
| Sunset | | 19:27 | | 23:27 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 23:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 09:29:15 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 05:29:15 |
|
| METAR |
| KPHF | 010854Z AUTO 21011KT 10SM CLR 17/13 A3011 RMK AO2 SLP196 T01720128 56005
|
KFAF 6nm W | 010655Z AUTO 20007KT 10SM CLR 19/12 A3011 RMK AO2 SLP200 T01880123 $
|
KLFI 7nm SE | 010755Z 21012KT 10SM FEW250 19/12 A3010 RMK AO2A SLP199 T01890122 $
|
KJGG 12nm NW | 010915Z AUTO 23006G16KT 200V270 4SM HZ CLR A3010 RMK AO2 $
|
KNGU 17nm SE | 010859Z 21012G21KT 10SM SCT250 18/13 A3013 RMK AO2 SLP202 T01830128 55002 $
|
KORF 20nm SE | 010851Z 22016KT 10SM CLR 18/13 A3011 RMK AO2 SLP197 T01780128 56005
|
|
| TAF |
| KPHF | 010524Z 0106/0206 22016G25KT P6SM FEW250 FM011200 23015G23KT P6SM SCT250 FM011700 22014G22KT P6SM SCT050 FM020000 20012KT P6SM VCSH SCT050
|
KFAF 6nm W | 010200Z 0102/0208 21009KT 9999 FEW050 FEW250 WS020/24040KT QNH3008INS BECMG 0112/0113 22012G18KT 9999 FEW050 QNH3006INS BECMG 0119/0120 22010G15KT 9999 BKN040 QNH3007INS TX29/0120Z TN17/0112Z LAST NO AMDS AFT 0103 NEXT 0110
|
KLFI 7nm SE | 010100Z 0101/0207 19012G20KT 9999 FEW250 QNH3011INS BECMG 0119/0120 20010G15KT 9999 FEW050 SCT250 QNH3010INS BECMG 0204/0205 19009KT 9999 FEW250 QNH3006INS TX26/0118Z TN18/0105Z
|
KNGU 17nm SE | TAF KNGU 0107/0207 20012G22KT 9999 SCT020 QNH3009INS BECMG 0116/0118 23010G20KT 9999 VCTS BKN020CB QNH3006INS TEMPO 0119/0121 VRB25G35KT 3200 TSRA OVC020CB TX29/0119Z TN17/0109Z FN00319
|
KORF 20nm SE | 010524Z 0106/0206 21017G26KT P6SM FEW250 FM011200 22015G23KT P6SM SCT250 FM011700 22015G22KT P6SM SCT050 FM020000 20012KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|