FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AMT |
| Lat/Long: | 38-51-06.0210N 083-33-57.6260W 38-51.100350N 083-33.960433W 38.8516725,-83.5660072 (estimated) |
| Elevation: | 896 ft. / 273.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 4 miles NW of WEST UNION, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45693 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1972 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI IREG, ALL SAT-SUN UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; PAPI RWY 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 135.575/290.5 (PORTSMOUTH RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr166/36.4 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| FLMr075/36.9 | | FALMOUTH VOR/DME | | 117.00 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 118/33.2 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3558 x 65 ft. / 1084 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | FADED. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 38-50.893600N | | 38-51.307073N |
| Longitude: | 083-34.226117W | | 083-33.694735W |
| Elevation: | 882.9 ft. | | 896.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 045 true | | 229 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.30 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 546 ft. from runway, 238 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear +5 FT FENCE, 0-200 FT DIST, 210 FT L/R; +32-34 FT BRUSH/TREES, 0-200 FT DIST, 215 FT L. | | none +5 FT FENCE, 0-200 FT DIST, 200 FT L; +5-15 FT BRUSH, 0-200 FT DIST, 200 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ADAMS CO ARPT AUTH ADAMS CO COURTHOUSE, 110 W MAIN ST WEST UNION, OH 45693-1347 Phone 937-544-3286 |
| Manager: | DAN MUSIC 3399 CROSS RD WINCHESTER, OH 45697-9477 Phone 937-402-7207 |
Additional Remarks
| - | TWY MKD WITH REFLECTORS. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (190KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGEO - Brown County Airport (15 nm W)
KHOC - Highland County Airport (20 nm N)
KFGX - Fleming-Mason Airport (20 nm SW)
I69 - Clermont County Airport (33 nm NW)
KPMH - Greater Portsmouth Regional Airport (34 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Dietz
Photo taken 09-Jul-2009
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alexander Salamon Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunrise | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunset | | 20:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 21:19 | | 01:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 08:12:05 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 04:12:05 |
|
| METAR |
KFGX 20nm SW | 260755Z AUTO 11003KT 5SM BR CLR 18/18 A3007 RMK AO2 T01800177
|
KI69 33nm NW | 260756Z AUTO 00000KT 10SM CLR 17/17 A3007 RMK AO1 T01670167
|
KPMH 34nm E | 260755Z AUTO 36004KT 5SM BR FEW001 SCT033 SCT050 18/18 A3005 RMK AO2
|
KEOP 35nm NE | 260755Z AUTO 00000KT 1SM BR SCT001 17/17 A3005 RMK AO2
|
KILN 37nm N | 260754Z AUTO 06004KT 10SM CLR 15/14 A3007 RMK AO2 SLP179 T01500144
|
KSYM 38nm S | 260755Z AUTO 00000KT 10SM CLR 20/20 A3004 RMK AO2
|
KK62 40nm W | 260755Z AUTO 00000KT 5SM BR CLR 17/17 A3005 RMK AO2
|
|
| TAF |
KILN 37nm N | 260528Z 2606/2706 06003KT P6SM BKN250 FM261100 08004KT P6SM SCT035 BKN100 FM262000 14006KT P6SM BKN040 PROB30 2620/2624 -SHRA FM270000 11003KT P6SM SCT020 OVC100
|
KSYM 38nm S | 260538Z 2606/2706 VRB03KT P6SM SCT050 BKN080 FM261000 VRB03KT P6SM SCT015 OVC025 PROB30 2610/2612 2SM -SHRA BR BKN015 FM261200 VRB03KT 4SM -SHRA BR SCT003 OVC010 PROB30 2618/2621 3SM -TSRA BKN003CB FM262100 VRB03KT P6SM VCTS SCT007CB OVC025 PROB30 2621/2623 4SM -TSRA BKN007CB FM262300 VRB03KT 5SM -SHRA BR VCTS SCT025CB BKN035 PROB30 2623/2705 4SM -TSRA BKN025CB BKN035
|
KLUK 42nm W | 260528Z 2606/2706 00000KT P6SM BKN250 FM260800 00000KT 4SM BR BKN250 FM261200 07003KT P6SM SCT030 BKN100 FM261800 12005KT P6SM -SHRA BKN022 OVC080 FM262200 10005KT P6SM SCT020 OVC040 FM270300 00000KT P6SM -SHRA BKN025 OVC040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|