FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GEO |
| Lat/Long: | 38-52-55.0041N 083-52-57.8520W 38-52.916735N 083-52.964200W 38.8819456,-83.8827367 (estimated) |
| Elevation: | 957.6 ft. / 291.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 1 mile NE of GEORGETOWN, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45121 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3 at I69 (19 nm NW): | 127.275 (513-732-6978) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 135.575/290.5 (MERWYN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FLMr059/24.4 | | FALMOUTH VOR/DME | | 117.00 | | 04W |
| MXQr191/33.1 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 131/19.4 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL UL94 100LL:SELF SERVICE FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | FOR AIRFRAME & POWERPLANT REPAIRS PHONE 937-379-1055. |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3530 x 65 ft. / 1076 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-53.203233N | | 38-52.630235N |
| Longitude: | 083-53.027545W | | 083-52.900865W |
| Elevation: | 955.6 ft. | | 953.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 170 true | | 355 magnetic, 350 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.03 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.03 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 100 ft. trees, 854 ft. from runway, 186 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear ALSO 10 FT ROAD, 300 FT FM, 0 B, APCH RATIO 10:1. | | 40 ft. tree, 438 ft. from runway, 245 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BROWN CO COMM BROWN COUNTY COURTHOUSE GEORGETOWN, OH 45121 Phone 937-378-3956 |
| Manager: | STEVE AND SANDY MCKINNEY 8862 AIRPORT ROAD GEORGETOWN, OH 45121 Phone 937-483-6212 ADNL CTC: HOME 937-379-1634; BUS 937-379-1055. SPMCKINNEY53@GMAIL.COM |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (195KB) |
| VOR/DME-A | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAMT - Alexander Salamon Airport (15 nm E)
I69 - Clermont County Airport (19 nm NW)
KFGX - Fleming-Mason Airport (21 nm S)
KHOC - Highland County Airport (24 nm NE)
K62 - Gene Snyder Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Brown County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunrise | | 06:28 | | 10:28 |
| Sunset | | 20:36 | | 00:36 |
| Evening civil twilight | | 21:06 | | 01:06 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 04:03:46 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 00:03:46 |
|
| METAR |
KI69 19nm NW | 110356Z AUTO 02003KT 10SM CLR 14/04 A3013 RMK AO1 T01400044
|
KFGX 21nm S | 110335Z AUTO 05007KT 10SM SCT070 15/05 A3011 RMK AO2 T01500050
|
KK62 26nm SW | 110355Z AUTO 05003KT 10SM SCT120 15/04 A3011 RMK AO2
|
KLUK 28nm NW | 110353Z AUTO 05003KT 10SM CLR 13/07 A3012 RMK AO2 SLP198 T01280072
|
KILN 33nm N | 110354Z AUTO 04006KT 10SM CLR 11/06 A3012 RMK AO2 SLP204 T01060056
|
KCVG 38nm W | 110352Z 03009KT 10SM SCT150 BKN220 16/03 A3011 RMK AO2 SLP191 T01560033
|
|
| TAF |
KLUK 28nm NW | 101730Z 1018/1118 36009KT P6SM FEW070 FM110200 03005KT P6SM SCT250 FM111500 27006KT P6SM FEW060
|
KILN 33nm N | 101730Z 1018/1118 01009KT P6SM FEW050 FM110200 03005KT P6SM FEW250 FM111400 30007KT P6SM FEW060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|