FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CGS |
| Lat/Long: | 38-58-49.7200N 076-55-19.8070W 38-58.828667N 076-55.330117W 38.9804778,-76.9221686 (estimated) |
| Elevation: | 48.9 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 1 mile SE of COLLEGE PARK, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20740 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CGS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 15 & 33; PAPI RWY 15 & 33; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 121.225 (301-864-5497) |
| POTOMAC APPROACH: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| WX ASOS at DCA (9 nm SW): | 132.65 (276-200-0159) |
| WX AWOS-3 at FME (10 nm NE): | 123.925 |
| WX AWOS-3PT at GAI (16 nm NW): | 128.275 (301-977-2971) |
| WX ASOS at BWI (17 nm NE): | PHONE 227-217-0474 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DCAr045/9.0 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr356/10.7 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| BALr238/16.7 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| AMLr092/25.6 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| EMIr183/31.0 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| FDKr149/33.4 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GEORGETOWN | | 081/9.9 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| OXONN | | 032/13.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| ELLICOTT | | 211/19.6 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 2980 x 60 ft. / 908 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-59.012083N | | 38-58.645260N |
| Longitude: | 076-55.539173W | | 076-55.121088W |
| Elevation: | 48.9 ft. | | 38.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 138 true | | 329 magnetic, 318 true |
| Displaced threshold: | 564 ft. | | 171 ft. |
| Declared distances: | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2740 LDA:2176 | | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2846 LDA:2675 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 322 ft. from runway, 51 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +33 FT RAILROAD, 117 FM THR WITH OBS LTS. | | 64 ft. trees, 1086 ft. from runway, 172 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear +15 FT FENCE 87 FT R AT THR; -6 FT DITCH 65 FT L AT THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MNCPPC 6611 KENILWORTH AVENUE RIVERDALE, MD 20737 Phone 301-699-2255 THE MARYLAND NATIONAL CAPITAL PARK & PLANNING CMSN. |
| Manager: | DREW MYERS 1909 CORPORAL FRANK SCOTT DRIVE COLLEGE PARK, MD 20740 Phone 301-864-5844 |
Additional Remarks
| - | NO TKOFS 2200-0700; LNDG ONLY. |
| - | TSNT PRKG: FIRST 4 HRS FREE; FEE AFT, WAIVED W/MIN FUEL PURCHASE; OVNGT FEE. |
| - | HEL RAMP FEE; WAIVED IF UNDER 3500 LBS OR MIN FUEL PURCHASE. |
| - | ACFT HANDLING FEE IF RELOCATION TO/FROM FUEL AREA RQRD BY ARPT PSNL. |
| - | BLDG 0.1 NM S OF ARPT 23 FT AGL LGTD. |
| - | NO ACFT OVR 12500 LBS MFR GWT; HELS ONLY WITH 24 HR PPR - CALL AMGR 301-864-5844. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 301-864-5844. |
| - | AER 15 HEAVY SMOKE & FIREFIGHTING TRAINING OPNS INTERMITTENTLY IN PROGRESS. |
| - | NO STUDENT TGL OR SOLO OPNS PERMITTED. |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | COMPLIANCE WITH 14CFR SECTION 93.335 IS REQUIRED BEFORE PILOTS MAY OPERATE TO/FROM THIS AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (198KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (176KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W00 - Freeway Airport (7 nm E)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (9 nm SW)
KFME - Fort Meade Executive Airport (10 nm NE)
KADW - Joint Base Andrews (10 nm S)
KVKX - Potomac Airfield (14 nm S)
KGAI - Montgomery County Airpark (16 nm NW)
KBWI - Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (17 nm NE)
KANP - Lee Airport (17 nm E)
W50 - Davis Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Oct-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of College Park Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 09:20 |
| Sunrise | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 00:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 23:39:59 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 19:39:59 |
|
| METAR |
| KCGS | 212315Z AUTO 02005KT 10SM SCT016 OVC065 15/12 A3023 RMK AO2 T01520121
|
KDCA 9nm SW | 212320Z 01010KT 5SM -RA SCT021 SCT043 OVC050 16/12 A3021 RMK AO2 RAB18 P0000 T01560117
|
KFME 10nm NE | 212315Z AUTO 02005KT 10SM OVC014 14/12 A3024 RMK AO1
|
KADW 10nm S | 211555Z 02013G17KT 10SM OVC030 21/11 A3017 RMK AO2A SLP222 T02080111 $
|
KBWI 16nm NE | 212254Z 36007KT 10SM -RA BKN014 BKN065 OVC110 15/12 A3022 RMK AO2 SLP231 P0000 T01500122
|
KGAI 16nm NW | 212256Z AUTO 00000KT 10SM -RA BKN010 OVC095 13/ A3023 RMK AO2 SLP249 P0000 T0133
|
KDAA 20nm SW | 211555Z AUTO 00000KT 10SM OVC031 20/12 A3015 RMK AO2 SLP212 T02020119 $
|
|
| TAF |
KDCA 9nm SW | 212207Z 2122/2224 02010KT P6SM FEW015 OVC040 FM212300 03011KT P6SM -SHRA OVC011 FM220200 06008KT 5SM -SHRA OVC007 FM221200 06009KT 6SM -RA OVC009
|
KADW 10nm S | 211345Z 2113/2215 06012G18KT 9999 VCSH BKN020 OVC030 QNH3013INS BECMG 2201/2202 03008KT 9000 -SHRA BKN005 OVC010 QNH3018INS BECMG 2206/2207 07009KT 4800 SHRA BR OVC005 QNH3021INS BECMG 2211/2212 05009KT 8000 -DZ OVC005 QNH3025INS TX19/2113Z TN13/2209Z
|
KBWI 16nm NE | 212059Z 2121/2224 08010G20KT P6SM FEW015 OVC030 FM212200 04011KT P6SM -SHRA OVC011 FM220000 04010KT 5SM -SHRA OVC009 FM221200 06009KT 6SM BR OVC011 FM221500 07013KT 4SM -RA OVC006 FM222100 08012KT 5SM -SHRA OVC014
|
KDAA 20nm SW | 211645Z 2112/2218 VRB06KT 9999 SCT020 OVC030 QNH3015INS TEMPO 2116/21123 OVC015 BECMG 2122/2123 03009KT 9000 -SHRA SCT008 BKN015 OVC030 QNH3016INS TEMPO 2123/22203 OVC008 BECMG 2202/2203 VRB06KT 8000 -RA OVC005 QNH3021INS BECMG 2214/2215 07009KT 9999 -RA SCT006 OVC010 QNH3026INS TX21/2116Z TN13/2211Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|