FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | NEW |
| Lat/Long: | 30-02-32.7000N 090-01-41.7000W 30-02.545000N 090-01.695000W 30.0424167,-90.0282500 (estimated) |
| Elevation: | 7.3 ft. / 2.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (1995) |
| From city: | 4 miles NE of NEW ORLEANS, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 70126 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | NEW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN TWR CLSD ACTVT MALSR RWY 18R; MIRL RWY 18R/36L; TWY B, C, D, E, F, H, EAST HNGRLN - PRESET LOW INTST. ACTVT 5 CLICKS FOR MED AND 7 CLICKS FOR HIGH - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) FOR ARPT BCN CTC ATCT. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.95 |
| ATIS: | 124.9 |
| WX ASOS: | PHONE 504-245-4366 |
| LAKEFRONT GROUND: | 121.7 335.575 [0700-2100] |
| LAKEFRONT TOWER: | 118.95 [0700-2100] |
| NEW ORLEANS APPROACH: | 123.85 ;SOUTH 133.15 ;NORTH |
| NEW ORLEANS DEPARTURE: | 123.85 ;SOUTH 133.15 ;NORTH |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.4 127.4 ;WHEN NEW TWR CLSD |
| AWDAD STAR: | 125.5 ;WEST |
| MNSTR STAR: | 133.15 ;EAST |
| OLEDD STAR: | 125.5 ;WEST |
| WX ASOS at MSY (12 nm W): | PHONE 504-471-4486 |
- TA35 BASIC RADAR SVC OUTSIDE OF NEW ORLEANS CLASS B BOUNDARIES AVBL.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HRVr352/11.6 | | HARVEY VORTAC | | 114.10 | | 02E |
| RQRr093/29.2 | | RESERVE VOR/DME | | 110.80 | | 02E |
| PCUr201/34.7 | | PICAYUNE VOR/DME | | 113.95 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 18R/36L
| Dimensions: | 6879 x 150 ft. / 2097 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition FEW LOW SPOTS NEAR INTERSECTION OF RY 09/27-HOLDING WATER. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 175.0 | | Double tandem: | 200.0 | | Dual double tandem: | 350.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18R | | RUNWAY 36L |
| Latitude: | 30-03.168837N | | 30-02.034073N |
| Longitude: | 090-01.795157W | | 090-01.778350W |
| Elevation: | 5.7 ft. | | 5.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 179 true | | 357 magnetic, 359 true |
| Displaced threshold: | 239 ft. | | 820 ft. |
| Declared distances: | TORA:6880 TODA:6880 ASDA:6035 LDA:5510 | | TORA:6880 TODA:6880 ASDA:5955 LDA:5135 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 6 ft. other, lighted, 300 ft. from runway, 16:1 slope to clear APCH RATIO 50:1 FM DSPLCD THR. | | 7 ft. berm, 200 ft. from runway +7 FT WALL 150 FT FM RY END. |
Runway 18L/36R
| Dimensions: | 3697 x 75 ft. / 1127 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 35.0 | | Double wheel: | 55.0 | | Double tandem: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18L | | RUNWAY 36R |
| Latitude: | 30-03.011097N | | 30-02.401223N |
| Longitude: | 090-01.660290W | | 090-01.650973W |
| Elevation: | 5.2 ft. | | 6.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 177 magnetic, 179 true | | 357 magnetic, 359 true |
| Declared distances: | TORA:3697 TODA:3697 ASDA:3697 LDA:3697 | | TORA:3697 TODA:3697 ASDA:3697 LDA:3697 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 36R PAPI UNUSBL BTN 2100 AND 0700 LOCAL |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 54 ft. bldg, lighted, 2035 ft. from runway, 35 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 3114 x 75 ft. / 949 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 80.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 30-02.222937N | | 30-02.230278N |
| Longitude: | 090-01.837077W | | 090-01.246788W |
| Elevation: | 4.9 ft. | | 4.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 087 magnetic, 089 true | | 267 magnetic, 269 true |
| Declared distances: | TORA:3113 TODA:3113 ASDA:3113 LDA:3113 | | TORA:3113 TODA:3113 ASDA:3113 LDA:3113 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.20 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 4 ft. berm, lighted, 267 ft. from runway, 16:1 slope to clear | | 14 ft. road, 543 ft. from runway, 161 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ORLEANS LEVEE DISTRICT 6001 STARS AND STRIPES BLVD, SUITE 204 NEW ORLEANS, LA 70126 Phone 504-243-4010 |
| Manager: | BRUCE MARTIN 6001 STARS & STRIPES BLVD, SUITE 204 NEW ORLEANS, LA 70126 Phone 504-243-4010 |
Additional Remarks
| - | PPR REQUIRED FOR ACFT TRNSPG ANY ITEMS LISTED IN PART 175 TITLE 49. CONTACT 504-606-9264 |
| - | TWY A UNEVEN PAVEMENT. |
| - | FOR ASSTNC AFTER 2100 LOCAL CTC AMGR 504-874-0459 |
| - | FOR FICONS AFTER HRS CALL ARFF 504-606-9264. |
| - | BOAT MASTS UP TO 80 FT WI 0.5NM OF AER RWY 27. |
| - | ARPT WINDCONE FOR BALL PARK RAMP LGTS OTS PERMLY. |
| - | CAUTION TWY F BTN TRML RAMP AND FLT LN FST RAMP IREG SFC. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC MSY APCH AT 504-471-4350 OR 127.4 |
| - | CTC ARPT MGR FOR DSGND RAMP SPACE FOR PUB USE AT ARPT |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | BOATS AS HIGH AS 80 FT PASS WI 400 FT OF RWY 09 THLD. |
| - | ARFF CPBLTY EQUIVALENT TO INDEX B. |
| - | FUEL NOT AVAILABLE WITHIN 100' OF TERMINAL BUILDING |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| AWDAD ONE | |
download (210KB) |
| MNSTR TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (343KB) |
| OLEDD FOUR | |
download (150KB) |
| TRSSH TWO (RNAV) **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (298KB) |
| TRSSH TWO (RNAV), CONT.2 **NEW** | |
download (200KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18R | |
download (298KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18R | |
download (298KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36L | |
download (307KB) |
| VOR/DME RWY 36L | |
download (283KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (301KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMSY - Louis Armstrong New Orleans International Airport (12 nm W)
KNBG - New Orleans Naval Air Station Joint Reserve Base - Alvin Callender Field (13 nm S)
KASD - Slidell Airport (21 nm NE)
KAPS - Port of South Louisiana Executive Regional Airport (29 nm W)
KMJD - Picayune Municipal Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tom Gresham
Photo taken 25-Apr-2020
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lakefront Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:38 | | 10:38 |
| Sunrise | | 06:05 | | 11:05 |
| Sunset | | 19:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 01:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 12:31:44 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 07:31:44 |
|
| METAR |
| KNEW | 201153Z 15006KT 10SM CLR 25/24 A3005 RMK AO1 SLP170 T02500239 10256 20244 50002
|
KMSY 12nm W | 201153Z 13007KT 10SM FEW012 SCT150 BKN250 24/23 A3004 RMK AO2 SLP174 CB DSNT SW 60000 T02440233 10261 20244
|
KNBG 14nm S | 201155Z 16005KT 10SM SCT022 BKN040 BKN250 25/24 A3005 RMK AO2 SLP174 T02500239 10250 20222 51003
|
KASD 18nm NE | 201201Z AUTO 00000KT 10SM BKN014 23/23 A3004 RMK AO2 T02330228 $
|
|
| TAF |
| KNEW | 201121Z 2012/2112 VRB04KT P6SM SCT022 BKN200 FM201600 15006KT P6SM SCT024 BKN110 FM201900 13007KT P6SM -SHRA SCT026 BKN070 TEMPO 2019/2023 2SM TSRA BKN020CB FM202300 13005KT P6SM SCT023 BKN080 PROB30 2023/2102 3SM TSRA BKN020CB FM210400 16005KT P6SM SCT015 BKN080 TEMPO 2109/2112 5SM BR BKN015
|
KMSY 12nm W | 201121Z 2012/2118 VRB04KT P6SM SCT015 BKN050 PROB30 2012/2016 4SM -SHRA BR BKN015 FM201600 16008KT P6SM SCT025 BKN060 FM201900 16010KT P6SM -SHRA BKN025 BKN060 TEMPO 2019/2023 2SM TSRA BR BKN020CB FM202300 18005KT P6SM SCT023 BKN050 PROB30 2023/2102 3SM TSRA BKN020CB FM211000 VRB04KT P6SM SCT016 OVC250 FM211400 15010KT P6SM BKN020 BKN060 PROB30 2114/2118 4SM -SHRA BKN015
|
KNBG 14nm S | 200700Z 2007/2107 13006KT 9999 BKN020 BKN060 QNH3002INS BECMG 2014/2016 12010KT 9999 VCSH BKN025 OVC050 QNH2998INS TEMPO 2017/2023 6000 SHRA BKN020 FM202100 16006KT 9999 VCSH BKN025 OVC045 QNH2992INS TX29/2021Z TN24/2011Z FN00276
|
KASD 18nm NE | 201140Z 2012/2112 VRB04KT P6SM BKN015 BKN150 FM201500 16008KT P6SM BKN025 BKN050 TEMPO 2019/2023 3SM TSRA BR BKN022CB FM202300 VRB04KT P6SM BKN020 PROB30 2023/2103 3SM SHRA BR BKN015 FM211000 00000KT 5SM BR SCT010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|