FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | PCW |
| Lat/Long: | 41-30-58.5740N 082-52-10.1520W 41-30.976233N 082-52.169200W 41.5162706,-82.8694867 (estimated) |
| Elevation: | 590.1 ft. / 179.9 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 3 miles E of PORT CLINTON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43452 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PCW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; HIRL RWY 09/27; MIRL RWY 18/36 - CTAF. PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.775 (419-734-9955) |
| CLEVELAND APPROACH: | 126.35 |
| CLEVELAND DEPARTURE: | 126.35 |
| WX AWOS-3P at S24 (15 nm SW): | 119.575 (419-547-6932) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DJBr292/33.2 | | DRYER VOR/DME | | 113.60 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TIFFIN | | 037/29.7 | | 269 | | 05W | | TII | - .. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5646 x 100 ft. / 1721 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| Operational restrictions: | RWY 27 CALM WIND RWY. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-30.961708N | | 41-31.081315N |
| Longitude: | 082-52.900140W | | 082-51.673483W |
| Elevation: | 588.7 ft. | | 588.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 083 true | | 270 magnetic, 263 true |
| Displaced threshold: | no | | 201 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 65 ft. tree, 1825 ft. from runway, 350 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 40 ft. trees, 925 ft. from runway, 330 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 18/36
| Dimensions: | 4002 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-31.241588N | | 41-30.583033N |
| Longitude: | 082-52.019652W | | 082-51.986897W |
| Elevation: | 586.1 ft. | | 589.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 178 true | | 005 magnetic, 358 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 85 ft. trees, 1900 ft. from runway, 20 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ERIE OTTAWA ARPT AUTH 3255 E STATE RD PORT CLINTON, OH 43452-2542 Phone 419-734-6297 ADNL CTC: INFO@PORTCLINTONAIRPORT.COM. |
| Manager: | CLAYTON F FINKEN 3255 E STATE RD PORT CLINTON, OH 43452-2542 Phone 419-734-6297 |
Additional Remarks
| - | TXL A CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN GTR THAN 49 FT. |
| - | OCCNL DEER, BIRDS & OTR WILDLIFE ON & INVOF APRT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323. |
| - | CUST AVBL 24 HRS 7 DAYS PER WEEK. REQ MUST BE MADE TWO HRS PRIOR TO ARR. LCL OFC 419-732-4446. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (197KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (190KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (497KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
S24 - Sandusky County Regional Airport (15 nm SW)
14G - Fremont Airport (17 nm SW)
5A1 - Norwalk/Huron County Airport (22 nm SE)
KTDZ - Toledo Executive Airport (28 nm W)
8G1 - Willard Airport (29 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tal Reichert
Photo taken 29-Jul-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Erie-Ottawa International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:51 | | 10:51 |
| Sunrise | | 07:19 | | 11:19 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 05:33:10 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 01:33:10 |
|
| METAR |
| KPCW | 300515Z AUTO 20007KT 10SM OVC070 11/04 A3008 RMK AO2
|
|
| TAF |
KTOL 42nm W | 291729Z 2918/3018 22010KT P6SM BKN250 FM300600 22009KT P6SM BKN100 WS020/24040KT FM301200 23012G20KT P6SM BKN060
|
KMFD 45nm S | 291729Z 2918/3018 22010G18KT P6SM BKN100 FM300000 20009KT P6SM BKN100 FM300400 21009KT P6SM BKN090 WS020/24045KT FM300700 21012KT P6SM VCSH BKN060 WS020/24045KT FM301300 21012G20KT P6SM BKN035
|
CYQG 46nm N | 291740Z 2918/3018 23010G20KT P6SM BKN120 BKN200 BECMG 2922/2924 20008KT FM300000 20008KT P6SM SCT150 BKN240 BECMG 3013/3015 23012G22KT FM301500 23012G22KT P6SM BKN060 BKN130 RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 300000Z
|
KCLE 46nm E | 300257Z 3003/3106 17006KT P6SM BKN100 FM300700 20010KT P6SM BKN050 WS015/23040KT FM301500 22012G20KT P6SM BKN045 FM302000 22014G22KT P6SM BKN028 FM302200 21012KT 6SM -SHRA BKN025
|
KFDY 47nm SW | 292003Z 2920/3018 22012G20KT P6SM BKN250 FM292300 21010KT P6SM BKN150 FM300500 21012G20KT P6SM BKN080 WS020/24045KT FM301200 22014G24KT P6SM BKN045
|
KDTW 48nm NW | 300250Z 3003/3106 16005KT P6SM SCT120 BKN250 FM300700 21007KT P6SM BKN060 FM301700 23012G20KT P6SM BKN045 OVC060 FM310000 23009KT P6SM BKN060 BKN150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|