FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HBI |
| Lat/Long: | 35-39-16.2900N 079-53-41.0540W 35-39.271500N 079-53.684233W 35.6545250,-79.8947372 (estimated) |
| Elevation: | 670.8 ft. / 204.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2000) |
| From city: | 6 miles SW of ASHEBORO, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27203 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HBI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT-MAY 0800-DUSK, JUNE-SEPT 0800-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2300; ACTVT REIL RWY 03 & 21; PAPI RWY 03 & 21; AND AFTER 2300, MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.275 (336-626-7933) |
| GREENSBORO APPROACH: | 126.6 |
| GREENSBORO DEPARTURE: | 126.6 |
| WX AWOS-3 at VUJ (19 nm SW): | 128.175 (704-986-2097) |
| WX AWOS-3 at SCR (19 nm E): | 125.775 (919-663-1252) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LIBr239/16.7 | | LIBERTY VORTAC | | 113.00 | | 03W |
| GSOr173/23.8 | | GREENSBORO VORTAC | | 116.20 | | 03W |
| SDZr333/30.3 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ALLER | | 049/13.5 | | 346 | | 06W | | VU | ...- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL & JET A 24 HR SELF SVC AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5501 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 35-38.849812N | | 35-39.693195N |
| Longitude: | 079-53.888153W | | 079-53.480270W |
| Elevation: | 670.8 ft. | | 668.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 030 magnetic, 022 true | | 210 magnetic, 202 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 398 ft. trees, 8976 ft. from runway, 533 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear | | 55 ft. trees, 1891 ft. from runway, 273 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear HAS 11 FT GND 0-200 FT FM THR 241 FT RIGHT OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ASHEBORO P. O. BOX 1106 ASHEBORO, NC 27204-1106 Phone 336-626-1201 |
| Manager: | KAREN MCCRAW 2222 PILOTS VIEW RD ASHEBORO, NC 27205-1106 Phone 336-625-6120 FOR SVC AFTER HOURS CALL 919-619-2707. |
Additional Remarks
| - | TRRN RISING SOUTH OF THE ARPT. |
| - | RWY 03 HAS 40 FT DROP-OFF 400 FT FM THR; 0B. |
| - | NORTH CAROLINA AVIATION MUSEUM HALL OF FAME LCTD ON FLD. |
| - | FOR CD CTC GREENSBORO APCH AT 743-222-6129. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (203KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (141KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
43A - Montgomery County Airport (17 nm S)
KVUJ - Stanly County Airport (19 nm SW)
KSCR - Siler City Municipal Airport (19 nm E)
KEXX - Davidson County Executive Airport (21 nm W)
KGSO - Piedmont Triad International Airport (27 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 12-Sep-2010
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Asheboro Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:40 | | 09:40 |
| Sunrise | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunset | | 20:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 00:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 04:31:03 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 00:31:03 |
|
| METAR |
| KHBI | 250415Z AUTO 00000KT 10SM BKN090 20/19 A3016 RMK AO2 T02030192
|
KVUJ 19nm SW | 250415Z AUTO 18004KT 10SM SCT007 OVC015 21/20 A3018 RMK AO2 T02110202
|
KSCR 19nm E | 250415Z AUTO 16003KT 10SM CLR 20/20 A3015 RMK AO2 T02040200
|
|
| TAF |
KGSO 27nm N | 241827Z 2418/2518 15004KT P6SM SCT009 BKN015 PROB30 2421/2501 -SHRA SCT025 BKN040 FM250500 21005KT 2SM -RADZ BR SCT003 BKN004 FM251500 22010KT 4SM -RA BR OVC007
|
KINT 33nm NW | 241720Z 2418/2518 05005KT P6SM SCT005 BKN007 FM242100 15004KT P6SM SCT009 BKN015 PROB30 2421/2501 -SHRA SCT025 BKN040 FM250500 21005KT 2SM -RADZ BR SCT003 BKN004 FM251500 22010KT 4SM -RA BR OVC007 AMD NOT SKED
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|