FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VUJ |
| Lat/Long: | 35-25-00.0980N 080-09-02.8480W 35-25.001633N 080-09.047467W 35.4166939,-80.1507911 (estimated) |
| Elevation: | 609 ft. / 185.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1985) |
| From city: | 4 miles NE of ALBEMARLE, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28127 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1979 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VUJ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Pattern altitude: | TPA: HEL 500 FT (1200 FT MSL), SMALL FW 1000 FT (1700 MSL), LRG/HVY 1500 FT (2200 FT MSL), OVHD 1500 FT (2200 FT MSL) OR AS ASGND BY TWR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04R & 22L; HIRL RWY 04R/22L; MIRL RWY 04L/22R - CTAF. PAPI RWY 04R & 22L ON DRG TWR OPN, OTHER TIMES - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 126.275 |
| WX AWOS-3: | 128.175 (704-986-2097) |
| STANLY COUNTY GROUND: | 121.75 254.375 [1300-2230Z++ OR BY NOTAM.] |
| STANLY COUNTY TOWER: | 126.275 291.9 [1300-2230Z++ OR BY NOTAM.] |
| CHARLOTTE APPROACH: | 128.325 |
| CHARLOTTE DEPARTURE: | 128.325 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.75 254.375 |
| BARMY DP: | 128.325 |
| BEAVY DP: | 128.325 |
| BOBZY DP: | 128.325 |
| ESTRR DP: | 128.325 |
| ICONS DP: | 128.325 |
| JOJJO DP: | 128.325 |
| JOOLS STAR: | 135.6 |
| KABEE STAR: | 126.15 |
| KERMIT DP: | 128.325 |
| KILNS DP: | 128.325 |
| KNIGHTS DP: | 128.325 |
| KRITR DP: | 128.325 |
| KWEEN DP: | 128.325 |
| LILLS DP: | 128.325 |
| NASCR STAR: | 128.325 |
| WEAZL DP: | 128.325 |
| WX AWOS-3 at HBI (19 nm NE): | 119.275 (336-626-7933) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SDZr297/30.1 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| LIBr231/35.4 | | LIBERTY VORTAC | | 113.00 | | 03W |
| GSOr196/38.7 | | GREENSBORO VORTAC | | 116.20 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ALLER | | 223/5.5 | | 346 | | 06W | | VU | ...- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ JET-A1+ 100LL:100LL AVBL SELF SVC H24 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 4R/22L
| Dimensions: | 5499 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4R | | RUNWAY 22L |
| Latitude: | 35-24.558567N | | 35-25.280640N |
| Longitude: | 080-09.389363W | | 080-08.719998W |
| Elevation: | 608.9 ft. | | 577.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 043 magnetic, 037 true | | 223 magnetic, 217 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 375 ft. from runway, 488 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear | | 137 ft. trees, 4194 ft. from runway, 176 ft. right of centerline, 29:1 slope to clear |
Runway 4L/22R
| Dimensions: | 3501 x 75 ft. / 1067 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4L | | RUNWAY 22R |
| Latitude: | 35-24.900662N | | 35-25.360298N |
| Longitude: | 080-09.249112W | | 080-08.823057W |
| Elevation: | 592.3 ft. | | 580.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 043 magnetic, 037 true | | 223 magnetic, 217 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. fence, 411 ft. from runway, 301 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear 10 FT HILL 0-200 FT FROM THR 200 FT LEFT OF CNTRLN. | | 32 ft. trees, 793 ft. from runway, 270 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STANLY COUNTY 43222 LOWDER AVIATION PARKWAY NEW LONDON, NC 28127 Phone 704-982-9013 |
| Manager: | RANDY SHANK 43222 LOWDER AVIATION PARKWAY NEW LONDON, NC 28127 Phone 704-982-9013 |
Additional Remarks
| - | 959 FT MSL LGTD TWR 1.5NW. |
| - | MISC: REGIONAL TRAINING SITE (RTS) SUPPORT COORD THRU 145 AW/CE DSN 231-4229. |
| - | ANG: PPR ONLY IF UTILIZING ANG RAMP AND FBO RAMP, 235 CAOS/ATM C704-422-2551. |
| - | HEAVY PARACHUTE JUMPING NORTH END OF RWY 22L/R. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC CHARLOTTE APCH AT 704-359-0241. |
| - | FBO OPERATIONAL HRS 0800-1800. |
| - | MILITARY FUEL - A+ (C704-982-9013, 1300-0000Z++, OT C704-984-3542 OR C704-961-8964) (NC-100LL). FUEL AVBL FROM FBO 1400-2200Z++, OTHER TIMES PPR, C704-982-9013. |
| - | RSTD: ANG RAMP RSTD TO MIL USE ONLY WITH PPR. CTC 235 CAOS/ATM DSN 484-2551, C704-422-2551 OR C704-763-4633 AFT DUTY HOURS. |
| - | CAUTION: BE ALERT FOR HIGH SPEED LOW LEVEL MIL ACFT IN VCNTY. FRQ NGT MIL OPR. FREQ ASSAULT OPS TO RWY 22R. DEER AND BIRD HAZARD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JOOLS TWO (RNAV) **NEW** | |
download (276KB) |
| KABEE THREE (RNAV) | |
download (152KB) |
| NASCR ONE (RNAV) | |
download (142KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 22L | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 04R | |
download (292KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22L | |
download (257KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
Departure Procedures |
| BARMY SIX (RNAV) **NEW** | |
download (206KB) |
| BEAVY SEVEN (RNAV) **NEW** | |
download (188KB) |
| BOBZY SIX (RNAV) **NEW** | |
download (208KB) |
| ESTRR SIX (RNAV) **NEW** | |
download (174KB) |
| ICONS SIX (RNAV) **NEW** | |
download (178KB) |
| JOJJO SIX (RNAV) **NEW** | |
download (228KB) |
| KERMIT FIVE **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (355KB) |
| KILNS SIX (RNAV) **NEW** | |
download (182KB) |
| KNIGHTS FOUR **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| KRITR SEVEN (RNAV) **NEW** | |
download (176KB) |
| KWEEN SIX (RNAV) **NEW** | |
download (177KB) |
| LILLS FOUR (RNAV) **NEW** | |
download (156KB) |
| WEAZL SIX (RNAV) **NEW** | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (388KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
43A - Montgomery County Airport (18 nm E)
KHBI - Asheboro Regional Airport (19 nm NE)
KRUQ - Mid-Carolina Regional Airport (23 nm NW)
KEXX - Davidson County Executive Airport (23 nm N)
KAFP - Anson County Airport - Jeff Cloud Field (24 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Pilot's View Photography
Photo taken 22-Jan-2013
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Stanly County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunset | | 20:28 | | 00:28 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 23:09:33 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 19:09:33 |
|
| METAR |
| KVUJ | 302235Z AUTO 34003KT 10SM CLR 28/12 A2994 RMK AO2 LTG DSNT E T02770119
|
KHBI 19nm NE | 302255Z AUTO 00000KT 10SM CLR 26/09 A2994 RMK AO2 T02610093
|
|
| TAF |
KCLT 41nm W | 302150Z 3022/3124 03008KT P6SM FEW045 BKN250 FM310500 06008G16KT P6SM SCT250 FM311300 08006KT P6SM SCT250 FM311800 15005KT P6SM SCT250
|
KGSO 42nm N | 301740Z 3018/3118 02008KT P6SM FEW080 SCT100 BKN250 FM310100 07011G22KT P6SM SCT080 SCT250 FM310600 07007KT P6SM SCT250
|
KINT 43nm N | 301740Z 3018/3118 02007KT P6SM FEW080 SCT100 BKN250 FM310100 06011G22KT P6SM SCT080 SCT250 FM310600 06006KT P6SM SCT250 AMD NOT SKED
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|