FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 1B1 |
| Lat/Long: | 42-17-28.7000N 073-42-37.2000W 42-17.478333N 073-42.620000W 42.2913056,-73.7103333 (estimated) |
| Elevation: | 198.1 ft. / 60.4 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (1965) |
| From city: | 4 miles NE of HUDSON, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 12075 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BTV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1800 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 03 & 21; MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3: | 133.525 (518-828-2577) |
| ALBANY APPROACH: | 132.825 |
| ALBANY DEPARTURE: | 132.825 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALBr184/27.7 | | ALBANY VORTAC | | 115.30 | | 13W |
| PWLr003/31.7 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| CTRr283/33.8 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
| IGNr020/37.9 | | KINGSTON VOR/DME | | 117.60 | | 12W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HUNTER | | 178/35.2 | | 356 | | 14W | | HEU | .... . ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100 100LL JET-A1+ A1+:FULL SVC JET A AVBL AFT HRS BY PRIOR ARRGMNT; CALL 518-828-9461. 100LL:100LL SELF-SVC AVBL 24 HRS. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR A/C MAINT ASST AVBL AFT HRS; CALL 518-828-9461 |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5350 x 100 ft. / 1631 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 29 /F/C/X/T | | Single wheel: | 69.0 | | Double wheel: | 111.0 | | Double tandem: | 358.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 42-17.046325N | | 42-17.909072N |
| Longitude: | 073-42.738582W | | 073-42.500060W |
| Elevation: | 198.1 ft. | | 194.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 024 magnetic, 011 true | | 204 magnetic, 191 true |
| Displaced threshold: | no | | 160 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.52 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 62 ft. tree, 1370 ft. from runway, 342 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 430 ft. from runway, 219 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF COLUMBIA 401 STATE STREET HUDSON, NY 12534 Phone 518-828-7011 |
| Manager: | BRIAN MCDONALD 401 STATE STREET, 178 ROUTE 23B HUDSON, NY 12534 Phone 518-828-0871 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ALBANY APCH AT 518-862-2299. |
| - | RWY 21 DSGND CALM WIND RWY. |
| - | WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | RWY COND NOT MNT OR RPTD WHEN ARPT UNATNDD. |
| - | GRASS CUTTING EQPT OPS ADJ TO ALL OP SVC AREAS, DALGT HRS APR-OCT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (276KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (275KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGBR - Great Barrington Airport (15 nm SE)
4B0 - South Albany Airport (17 nm N)
KPSF - Pittsfield Municipal Airport (20 nm NE)
20N - Kingston-Ulster Airport (22 nm SW)
KALB - Albany International Airport (28 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Cathy Vajtay
Photo taken 25-Aug-2013
looking southeast from 4500'.
Do you have a better or more recent aerial photo of Columbia County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:24 | | 09:24 |
| Sunrise | | 05:54 | | 09:54 |
| Sunset | | 19:51 | | 23:51 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 21:35:36 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 17:35:36 |
|
| METAR |
KPSF 21nm NE | 292054Z AUTO 14011KT 10SM BKN070 17/06 A2982 RMK AO2 SLP088 T01720061 56017
|
KALB 28nm N | 292051Z 17014G19KT 10SM BKN085 BKN100 OVC250 19/07 A2979 RMK AO2 SLP088 T01890072 56025
|
KAQW 34nm NE | 292052Z AUTO 15006G15KT 10SM FEW065 OVC080 18/06 A2983 RMK AO2 SLP101 T01830056 55014
|
KSCH 35nm N | 291558Z 13003KT 10SM BKN034 OVC080 18/05 A2990
|
KPOU 40nm S | 292053Z 15010KT 10SM BKN049 18/06 A2983 RMK AO2 SLP096 T01830061 56019
|
KDDH 41nm NE | 292054Z AUTO 13012G20KT 10SM BKN085 18/06 A2981 RMK AO2 SLP092 T01830061 56017
|
|
| TAF |
KPSF 21nm NE | 291735Z 2918/3018 23007KT P6SM BKN080 FM292200 16009G18KT P6SM SCT030 OVC050 TEMPO 3002/3005 5SM -SHRA OVC040 FM300500 14007G15KT 4SM -RA SCT020 OVC050 FM300700 15007G15KT 3SM -RA BKN015 OVC040 FM301400 27005G12KT P6SM -SHRA OVC020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|