FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CEV |
| Lat/Long: | 39-41-53.5000N 085-07-52.1000W 39-41.891667N 085-07.868333W 39.6981944,-85.1311389 (estimated) |
| Elevation: | 866.3 ft. / 264.0 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1995) |
| From city: | 3 miles N of CONNERSVILLE, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 47331 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 AFT HR SVC - 765-969-2586. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RWY 18/36 PRESET TO LOW INTST; TO INCR INTST AND ACTVT MALSR RWY 18; REIL RWY 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.325 (765-827-6649) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.45 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at RID (14 nm E): | 121.225 (765-983-1903) |
| WX AWOS-3 at UWL (14 nm NW): | 132.375 (765-422-5701) |
| WX AWOS-3PT at OXD (20 nm SE): | 118.625 (513-273-2032) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SHBr082/32.3 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
| MIEr163/34.5 | | MUNCIE VOR/DME | | 114.40 | | 03W |
| DQNr242/38.8 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PNTHR | | 185/4.7 | | 227 | | 04W | | SQ | ... --.- |
| NEW CASTLE | | 148/13.9 | | 385 | | 06W | | UWL | ..- .-- .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SVC H24. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 6503 x 100 ft. / 1982 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 84.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-42.445958N | | 39-41.374910N |
| Longitude: | 085-07.841490W | | 085-07.854263W |
| Elevation: | 866.2 ft. | | 862.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 180 true | | 004 magnetic, 360 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 90 ft. trees, 3340 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear | | none |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2601 x 100 ft. / 793 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 39-41.675327N | | 39-42.018708N |
| Longitude: | 085-08.083747W | | 085-07.752162W |
| Elevation: | 861.5 ft. | | 857.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 036 true | | 220 magnetic, 216 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CONNERSVILLE BOAC 500 AIRPORT DRIVE CONNERSVILLE, IN 47331 Phone 765-825-5581 |
| Manager: | JEFF DUNGAN 500 AIRPORT DRIVE CONNERSVILLE, IN 47331 Phone (765) 825-5581 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | COLUMBUS APCH CD (614) 338-8537. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18 **CHANGED** | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (264KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (271KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (460KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRID - Richmond Municipal Airport (14 nm E)
KUWL - New Castle Henry County Airport / Marlatt Field (14 nm NW)
KOXD - Miami University Airport (20 nm SE)
I34 - Greensburg Municipal Airport (29 nm SW)
I22 - Randolph County Airport (30 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Mettel Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:44 | | 00:44 |
| Evening civil twilight | | 21:14 | | 01:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 21:02:29 |
| Local (UTC-4) | 12-May-2026 17:02:29 |
|
| METAR |
KRID 14nm E | 122055Z AUTO 23008KT 10SM CLR 22/07 A3004 RMK AO2
|
KUWL 14nm NW | 122055Z AUTO 22009KT 190V250 10SM CLR 24/08 A3001 RMK A01
|
KHLB 22nm S | 122055Z AUTO VRB03KT 10SM CLR 23/08 A3003 RMK A01
|
|
| TAF |
KDAY 44nm E | 121740Z 1218/1318 23009KT P6SM FEW100 SCT250 FM130000 21012KT P6SM SCT150 FM130500 23014G22KT P6SM OVC070 FM130600 23011KT P6SM -SHRA OVC050 FM130900 24014KT P6SM SCT008 BKN035 FM131500 29014G24KT P6SM BKN035 TEMPO 1315/1317 BKN018
|
KCVG 44nm SE | 121740Z 1218/1324 26007KT P6SM FEW100 FM130000 21011KT P6SM SCT150 FM130700 23011G21KT P6SM OVC070 FM130800 23011KT P6SM -SHRA OVC050 FM131100 24012KT P6SM BKN050 FM131500 29012G22KT P6SM BKN035 TEMPO 1315/1317 BKN025 FM132300 32012KT P6SM SCT035
|
KLUK 49nm SE | 121740Z 1218/1318 26007KT P6SM FEW100 FM130000 21007KT P6SM SCT150 FM130700 23010G20KT P6SM OVC070 FM130800 23010KT P6SM -SHRA OVC050 FM131100 24012KT P6SM BKN050 FM131500 29012G22KT P6SM BKN035 TEMPO 1315/1317 BKN028
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|