FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RID |
| Lat/Long: | 39-45-21.9000N 084-50-33.7000W 39-45.365000N 084-50.561667W 39.7560833,-84.8426944 (estimated) |
| Elevation: | 1139.8 ft. / 347.4 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1985) |
| From city: | 5 miles SE of RICHMOND, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 47374 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1745 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 06; PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 & RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 121.225 (765-983-1903) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.45 [1230-0400Z++] |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 [1230-0400Z++] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 133.55 |
| WX AWOS-3 at CEV (14 nm W): | 118.325 (765-827-6649) |
| WX AWOS-3PT at OXD (15 nm S): | 118.625 (513-273-2032) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DQNr234/25.8 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PNTHR | | 099/13.3 | | 227 | | 04W | | SQ | ... --.- |
| NEW CASTLE | | 115/23.2 | | 385 | | 06W | | UWL | ..- .-- .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5502 x 150 ft. / 1677 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 | | Double tandem: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-45.098590N | | 39-45.616303N |
| Longitude: | 084-51.005935W | | 084-50.042418W |
| Elevation: | 1134.7 ft. | | 1138.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 055 true | | 238 magnetic, 235 true |
| Displaced threshold: | 300 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5500 TODA:5500 ASDA:5500 LDA:5200 | | TORA:5500 TODA:5500 ASDA:5500 LDA:5500 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | 18 ft. road, 320 ft. from runway, 510 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear APCH RATIO 34:1 TO DTHR. | | 72 ft. trees, 1740 ft. from runway, 730 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear APCH RATIO 24:1 TO THR. |
Runway 15/33
| Dimensions: | 4999 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 | | Double tandem: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 39-45.712193N | | 39-45.036672N |
| Longitude: | 084-50.909478W | | 084-50.299737W |
| Elevation: | 1126.7 ft. | | 1139.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 148 magnetic, 145 true | | 328 magnetic, 325 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none 10 FT CROPS 105 FT L OF RWY END CNTRLN. | | 66 ft. trees, 2550 ft. from runway, 15 ft. left of centerline, 35:1 slope to clear 10 FT CROPS 100 FT L & R OF RWY END CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | RICHMOND BOAC 5169 SR 227 S. RICHMOND, IN 47375 Phone 765-983-7296 |
| Manager: | RODNEY MAYSE 5169 SR 227 S. RICHMOND, IN 47374 Phone 765-983-7296 AFT HR 765-993-4139. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (208KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 **CHANGED** | |
download (192KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (482KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCEV - Mettel Field Airport (14 nm W)
KOXD - Miami University Airport (15 nm S)
3I7 - Dayton/Phillipsburg Airport (22 nm NE)
KUWL - New Castle Henry County Airport / Marlatt Field (23 nm W)
KMWO - Middletown Regional Airport/Hook Field (25 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of MetroFlyer, LLC www.metroflyer.com
Taken in January 2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Richmond Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:45 | | 09:45 |
| Sunrise | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunset | | 20:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 21:28 | | 01:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 05:16:06 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 01:16:06 |
|
| METAR |
| KRID | 270455Z AUTO 09003KT 7SM OVC030 19/19 A3001 RMK AO2
|
|
| TAF |
KDAY 30nm E | 261720Z 2618/2718 12006KT P6SM SCT025 BKN250 FM262000 12005KT P6SM BKN040 OVC100 PROB30 2620/2623 5SM -SHRA FM270400 13004KT P6SM BKN012 OVC040 FM270900 13004KT 5SM -SHRA BR OVC008 TEMPO 2710/2713 2SM SHRA BR FM271500 VRB03KT P6SM OVC012
|
KFFO 37nm E | 270306Z 2703/2809 VRB06KT 8000 -RA SCT020 BKN060 BKN110 BKN200 QNH2998INS TEMPO 2703/2708 05009KT BKN013 OVC020 BECMG 2706/2708 09009KT 6000 -RA BR SCT007 BKN015 OVC030 QNH2997INS TEMPO 2708/2713 09010G15KT 3200 TSRA BR BKN007 OVC015CB BECMG 2713/2715 06009KT 9999 VCSH SCT007 BKN015 BKN025 BKN100 QNH2996INS BECMG 2718/2719 03009KT 9000 -SHRA SCT015 BKN040 QNH2993INS TEMPO 2719/2724 VRB15G25KT 6000 -TSRA BKN015 OVC040CB BECMG 2800/2801 04009KT 9999 NSW SCT040 BKN070 BKN200 QNH2995INS BECMG 2805/2
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|