FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SEE |
| Lat/Long: | 32-49-34.4000N 116-58-20.8000W 32-49.573333N 116-58.346667W 32.8262222,-116.9724444 (estimated) |
| Elevation: | 387.5 ft. / 118.1 m (surveyed) |
| Variation: | 13E (1990) |
| From city: | 10 miles NE of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 92020 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | SAN DIEGO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SEE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2100 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 27R; PAPI RWYS 09L, 27R, 17 & 35; MIRL RWY 09L/27R & RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.7 |
| ATIS: | 125.45 |
| WX AWOS-3P: | 125.45 (619-449-1228) |
| GILLESPIE GROUND: | 121.7 [0700-2100] |
| GILLESPIE TOWER: | 120.7 257.8 123.8 [0700-2100] |
| SOCAL APPROACH: | 124.35 |
| SOCAL DEPARTURE: | 124.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.1 |
| CLASS B: | 124.35 ;062-109 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;029-061 SAN 14,000 FT & BLW 132.2 ;333-028 SAN 7,000 FT-11,000 F |
| CWARD DP: | 119.6 |
| PADRZ DP: | 119.6 |
| WX ASOS at MYF (8 nm W): | 126.9 (858-576-4337) |
| WX ASOS at SAN (12 nm SW): | PHONE 619-607-3429 |
| WX ASOS at RNM (13 nm N): | PHONE 760-239-7043 |
| WX ASOS at SDM (15 nm S): | 132.35 (619-333-1055) |
| WX ASOS at NRS (17 nm SW): | PHONE 619-437-9890 |
- GENERAL OUTLOOK ON ATIS WHEN ATCT CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PGYr347/13.0 | | POGGI VORTAC | | 116.45 | | 14E |
| MZBr063/13.0 | | MISSION BAY VORTAC | | 117.80 | | 15E |
| TIJr345/17.2 | | TIJUANA VOR/DME | | 116.50 | | 12E |
| JLIr211/27.1 | | JULIAN VORTAC | | 113.75 | | 15E |
| OCNr123/33.5 | | OCEANSIDE VORTAC | | 115.30 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL SVC OR ASSISTANCE DRG BUS HRS, CTC (619) 449-0611, (619) 448-5991, OR (619) 981-5000. 100LL SELF SVC AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 9L/27R
| Dimensions: | 5342 x 100 ft. / 1628 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 120.0 | | Double tandem: | 200.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9L | | RUNWAY 27R |
| Latitude: | 32-49.767562N | | 32-49.583215N |
| Longitude: | 116-58.875063W | | 116-57.854818W |
| Elevation: | 359.1 ft. | | 387.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 102 true | | 269 magnetic, 282 true |
| Displaced threshold: | no | | 706 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.75 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.50 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 6 DEGS RIGHT OF CRS. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 87 ft. tree, 580 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear | | 37 ft. road, 585 ft. from runway, 250 ft. both sides of centerline, 10:1 slope to clear RWY 27R APCH RATIO 30:1 TO DSPLCD THR. |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4145 x 100 ft. / 1263 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 58.0 | | Double wheel: | 106.0 | | Double tandem: | 195.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity RWY 17 END LGTS NON-STD, SPREAD LESS THAN RWY PAVEMENT WIDTH. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-49.770795N | | 32-49.087325N |
| Longitude: | 116-58.349020W | | 116-58.343593W |
| Elevation: | 366.0 ft. | | 384.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 179 true | | 346 magnetic, 359 true |
| Displaced threshold: | 450 ft. | | 685 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.70 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) UNUSBL BYD 4 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. bldg, lighted, 201 ft. from runway, 125 ft. left of centerline RWY 17 +8 FT FENCE AT 30 FT FM RWY END, 85 FT LEFT. | | 30 ft. pole, 510 ft. from runway, 40 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear RWY 35 UNLIT 8 FT FENCE 1 FT SOUTH OF RWY END; +20 FT TREES AT 100-200 FT FM RWY END 130 FT LEFT. |
Runway 9R/27L
| Dimensions: | 2738 x 60 ft. / 835 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Operational restrictions: | RWY UNLGTD; CLSD SS-SR. |
| RUNWAY 9R | | RUNWAY 27L |
| Latitude: | 32-49.642865N | | 32-49.548297N |
| Longitude: | 116-58.574245W | | 116-58.051327W |
| Elevation: | 366.3 ft. | | 379.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 102 true | | 269 magnetic, 282 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF SAN DIEGO DEPT PUBLIC WORKS-AIRPORTS, 1960 JOE CROSSON DR EL CAJON, CA 92020-1236 Phone 619-956-4800 |
| Manager: | CLIFFORD REINHART 1960 JOE CROSSON DR EL CAJON, CA 92020-1236 Phone 619-956-4800 ARPT OPNS, 619-956-4800. |
Additional Remarks
| - | W TRNT RAMP AND PTNS OF TWY DELTA BTN D2 AND W TSTN RAMP NOT VISIBLE FROM ATCT. |
| - | WHEN TWR CLSD, ACFT MUST SELF-ANNOUNCE ON CTAF PRIOR TO LDG OR DEP. |
| - | COYOTES AND BIRDS OCCASIONALLY ON AND IN VCNTY OF ARPT. |
| - | SIMULATED ENG FAILURES PROHIBITED OVER RESIDENTIAL AREAS. |
| - | PPR FOR ALL MIL ACFT, AND ALL MIL/CIV VFR LOW APCHS BLO 1000 FT AGL CTC ARPT OPS 619-956-4800. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFFECT. RWY 17 PREFERRED NOISE ABATEMENT DEP WHEN ATCT CLSD. TGL AND JET DEPS STRONGLY DISCOURAGED 2200-0700. NOISE SENSITIVE AREAS ALL QUADS. NOISE ABATEMENT PATTERN INFO AVBL AT SDCOUNTYAIRPORTS.COM OR CTC ARPT OPS 619-956-4800. COPTER PIONEER NOISE ABATEMENT PATTERN ALT 700 FT MSL; DEP S FR RWY 35 NRS, CROSSWIND BTN BRADLEY AND VERNON WAY, DOWNWIND AT WING AVE, TURN BASE LEG TO FLY OVR E/W TAXI LINE ON E TSNT RAMP, DO NOT OVRFLY TWY D, THEN VIA RWY 17 TO RWY 35 NRS. RMN S OF TWY B4 DUE TO XNG GND TFC. DO NOT OVRFLY PRKD OR TAX ACFT. |
| - | RWYS 9L/27R & 9R/27L HEL SKID/RUN-ON LDG PROHIBITED. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | RWY 17-35 TPA 1188 (800) SR-SS, 1388 (1000) SS-SR. |
| - | RWY 27R CNTRLN IN CLOSE ALNMT WITH TRRN, USE OF LOC/DME HIGHLY RCMDD. |
| - | FORMATION FLT AVBL AS TFC PERMITS, LTD TO NO MORE THAN 3 ACFT PER FORMATION. |
| - | RWY 27R TPA 1588 (1200) RIGHT TFC SR-SS; TPA 1388 (1000) LEFT TFC SS-SR DUE TO 893 FT AGL MOUNTAIN 2.1 NM ENE OF ARPT. RWY 27L 1388 (1000) LEFT TFC SR-SS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09L | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (376KB) |
| LOC-D | |
download (429KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| CWARD TWO (RNAV) | |
download (299KB) |
| PADRZ TWO (RNAV) | |
download (318KB) |
|
| MISSION BAY TWO (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (974KB) |
| MISSION BAY TWO (OBSTACLE), CONT.2 | |
download (344KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMYF - Montgomery-Gibbs Executive Airport (8 nm W)
KNKX - Miramar MCAS (Joe Foss Field) Airport (9 nm W)
KSAN - San Diego International Airport (12 nm SW)
KRNM - Ramona Airport (13 nm N)
KNZY - North Island Naval Air Station (Halsey Field) Airport (14 nm SW)
KSDM - Brown Field Municipal Airport (15 nm S)
KNRS - Imperial Beach Naval Outlying Field (Ream Field) (17 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Fred Emmert AirViews.com
Photo taken 07-Mar-2012
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gillespie Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:22 | | 12:22 |
| Sunrise | | 05:49 | | 12:49 |
| Sunset | | 19:39 | | 02:39 |
| Evening civil twilight | | 20:07 | | 03:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 23:10:27 |
| Local (UTC-7) | 16-May-2026 16:10:27 |
|
| METAR |
| KSEE | 162247Z 24010KT 10SM BKN030 21/13 A2989
|
KMYF 8nm W | 162253Z 26010G16KT 10SM BKN022 BKN028 19/13 A2989 RMK AO2 SLP119 T01940128
|
KNKX 8nm W | 162255Z AUTO 21010KT 10SM BKN024 OVC030 19/13 A2989 RMK AO2 SLP116 T01940128 $
|
KSAN 12nm SW | 162251Z 22009KT 10SM BKN022 19/13 A2991 RMK AO2 SLP128 T01940133
|
KRNM 13nm N | 162253Z 27013KT 10SM SCT023 BKN035 21/12 A2988 RMK AO2 SLP108 T02060122
|
KNZY 14nm SW | 162252Z 21007KT 10SM BKN017 19/13 A2989 RMK AO2 SLP121 T01940133 $
|
KSDM 15nm S | 162253Z 26009G15KT 10SM BKN024 BKN032 19/13 A2989 RMK AO2 SLP118 T01940128
|
KNRS 17nm SW | 162253Z AUTO 22011KT 10SM SCT016 19/13 A2991 RMK AO2 SLP127 T01940133 $
|
MMTJ 18nm S | 162244Z 23010KT 10SM SCT024 BKN031 21/13 A2992 RMK 8/800 HZY
|
|
| TAF |
KNKX 8nm W | 162100Z 1621/1721 22010KT 9999 SCT025 QNH2991INS TEMPO 1703/1709 BKN025 FM171500 16009KT 9999 SCT025 QNH2998INS TX19/1621Z TN16/1703Z
|
KSAN 12nm SW | 162154Z 1622/1724 22012G20KT P6SM BKN020 BKN040 TEMPO 1622/1623 SCT020 FM162300 23010G16KT P6SM BKN020 FM170300 20008KT P6SM BKN023 FM170800 17012KT P6SM BKN023 FM171400 18016G22KT P6SM BKN025 FM172100 21011KT P6SM SCT025 BKN035
|
KNZY 14nm SW | 161400Z 1615/1715 21009KT 9999 OVC020 QNH2986INS BECMG 1618/1619 22009KT 9999 BKN015 BKN030 QNH2982INS TEMPO 1621/1701 SCT020 FM170200 VRB06KT 9999 BKN020 QNH2978INS TX19/1620Z TN16/1712Z FS30226
|
MMTJ 18nm S | 161054Z 1612/1712 22005KT P6SM OVC020 TX21/1621Z TN14/1612Z TEMPO 1612/1615 4SM HZ OVC015 FM161600 22010KT P6SM OVC020 FM161800 24010KT P6SM SCT030 FM162300 22005KT P6SM BKN020 BECMG 1702/1703 5SM HZ BKN010
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|