FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | T00 |
| Lat/Long: | 29-46-11.3332N 094-39-48.5535W 29-46.188887N 094-39.809225W 29.7698148,-94.6634871 (estimated) |
| Elevation: | 21.2 ft. / 6.5 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (1995) |
| From city: | 1 mile E of ANAHUAC, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 77514 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1978 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | MONTGOMERY COUNTY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CXO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. MIRL RWY 12/30 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| HOUSTON APPROACH: | 134.45 [0600-0000] |
| HOUSTON DEPARTURE: | 134.45 [0600-0000] |
| BLTWY RNAV DP: | 134.45 |
| BLUBELL STAR: | 124.225 |
| BORRN RNAV DP: | 134.45 |
| CESAN STAR: | 121.3 |
| DREMR DP: | 134.45 |
| HOODO RNAV DP: | 134.45 |
| HUDZY STAR: | 120.05 |
| INDIE RNAV DP: | 134.45 |
| KARRR RNAV DP: | 134.45 |
| LURIC DP: | 134.45 |
| MMALT RNAV DP: | 134.45 |
| OHIIO STAR: | 120.05 |
| SNDAY RNAV STAR: | 124.225 |
| STRYA DP: | 134.45 |
| STYCK DP: | 134.45 |
| TKNIQ STAR: | 119.625 |
| TSHIRT STAR: | 119.175 |
| TSHRT STAR: | 119.175 |
| WAPPL STAR: | 120.05 |
| WATFO DP: | 134.45 |
| WYLSN RNAV DP: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at T78 (19 nm N): | 120.775 (936-587-4150) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MHFr011/14.1 | | TRINITY VOR/DME | | 114.75 | | 07E |
| DASr177/25.2 | | DAISETTA VORTAC | | 116.90 | | 05E |
| VUHr014/31.9 | | SCHOLES VOR/DME | | 113.00 | | 06E |
| SBIr272/33.0 | | SABINE PASS VOR/DME | | 115.40 | | 07E |
| IAHr103/37.2 | | HUMBLE VORTAC | | 116.60 | | 05E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GOODHUE | | 226/29.6 | | 368 | | 07E | | GDE | --. -.. . |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1+ 100LL:FUEL 24 HR SELF-SERVE. |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 3005 x 60 ft. / 916 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MKGS FADED. |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 29-46.363987N | | 29-46.053815N |
| Longitude: | 094-39.966058W | | 094-39.522763W |
| Elevation: | 20.4 ft. | | 20.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 124 magnetic, 129 true | | 304 magnetic, 309 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 34 ft. pole, 884 ft. from runway, 160 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 880 ft. from runway, 280 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 1900 x 300 ft. / 579 x 91 m MARKED 1660 FT LONG. |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 29-46.313965N | | 29-46.000500N |
| Longitude: | 094-39.911733W | | 094-39.911733W |
| Elevation: | 20.0 ft. | | 20.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 000 true |
| Markings: | none, in good condition | | none, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. trees, 890 ft. from runway, 90 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear | | 17 ft. road, 230 ft. from runway, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CHAMBERS COUNTY 336 AIRPORT RD, PO BOX 938 ANAHUAC, TX 77514 Phone 409-267-2400 |
| Manager: | RONNIE BROWN 336 AIRPORT RD, PO BOX 938 ANAHUAC, TX 77514 Phone 409-267-2719 |
Additional Remarks
| - | RWY 17/35 SOFT WHEN WET. |
| - | RWY 17, PAPI RWY 12 IN RWY 17 APCH, DO NOT LAND BFR XNG RWY 12. |
| - | FOR CD CTC HOUSTON APCH AT 281-443-5844 TO CNL IFR CALL 281-443-5888. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CESAN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (406KB) |
| HUDZY FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (284KB) |
| OHIIO FOUR | |
download (266KB) |
| SNDAY ONE (RNAV) | |
download (234KB) |
| TKNIQ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (331KB) |
| TSHRT TWO | |
2 pages:
[1] [2] (342KB) |
| WAPPL SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (407KB) |
| WAPPL SEVEN (RNAV), CONT.2 | |
download (284KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (198KB) |
Departure Procedures |
| BLTWY SEVEN (RNAV) | |
download (154KB) |
| BORRN SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| HOODO SEVEN (RNAV) | |
download (196KB) |
| INDIE EIGHT (RNAV) | |
download (181KB) |
| KARRR SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (249KB) |
| LURIC EIGHT (RNAV) | |
download (202KB) |
| MMALT SEVEN (RNAV) | |
download (208KB) |
| STRYA EIGHT (RNAV) | |
download (192KB) |
| STYCK EIGHT (RNAV) | |
download (179KB) |
| WATFO SIX (RNAV) | |
download (162KB) |
| WYLSN EIGHT (RNAV) | |
download (165KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (70KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
54T - RWJ Airpark (10 nm W)
T90 - Chambers County/Winnie Stowell Airport (12 nm E)
KHPY - Baytown Airport (15 nm W)
T78 - Liberty Municipal Airport (19 nm N)
T41 - La Porte Municipal Airport (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 04-Mar-2007
on final for runway 30
Do you have a better or more recent aerial photo of Chambers County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:57 | | 10:57 |
| Sunrise | | 06:23 | | 11:23 |
| Sunset | | 20:07 | | 01:07 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 01:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 17:12:55 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 12:12:55 |
|
| METAR |
KT41 22nm W | 211655Z AUTO 13010KT 7SM -RA SCT007 BKN016 OVC090 24/23 A2995 RMK AO2 LTG DSNT E SE AND W T02370229
|
KEFD 28nm W | 211654Z 11009KT 4SM -RA BR BKN006 OVC014 23/23 A2992 RMK LTG DSNT E
|
KBMT 29nm NE | 211655Z AUTO 14004KT 10SM CLR 24/21 A2997 RMK AO2 LTG DSNT S T02350206
|
KGLS 32nm S | 211703Z 10010KT 7SM VCTS RA BKN110 24/23 A2996 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS P0002 T02390228 $
|
KHOU 33nm W | 211653Z 13009KT 5SM -RA BR BKN006 BKN014 OVC030 23/23 A2992 RMK AO2 LTG DSNT E PRESFR SLP136 P0005 T02330228
|
KLVJ 34nm SW | 211653Z AUTO 12011G17KT 4SM -RA BR BKN006 BKN100 BKN120 23/23 A2994 RMK AO2 LTG DSNT NE AND E TSB17E41 PRESFR SLP136 P0006 T02330228
|
KBPT 35nm E | 211653Z 13006KT 10SM FEW008 24/22 A2997 RMK AO2 SLP148 T02440222
|
KIAH 39nm W | 211653Z 11006KT 7SM BKN008 BKN041 OVC075 23/22 A2994 RMK AO2 LTG DSNT SE SLP136 EMBDD CB AND SHRA DSNT SE-S MOVG NE T02330222
|
K6R3 39nm NW | 211655Z AUTO 00000KT 10SM SCT070 BKN085 A2998 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGLS 32nm S | 211120Z 2112/2212 03008KT 6SM BR BKN015 BKN025 FM211300 05007KT 6SM -SHRA VCTS BKN020CB OVC050 FM211900 16008KT P6SM SCT025 BKN050 OVC100 FM220600 VRB05KT P6SM BKN035 PROB30 2209/2212 3SM -TSRA BKN025CB AMD NOT SKED
|
KHOU 33nm W | 211459Z 2115/2212 09004KT 6SM BR VCSH SCT012 SCT035 OVC250 TEMPO 2115/2116 6SM -SHRA BKN020 FM211800 13008KT 6SM -SHRA BR VCTS BKN025CB BKN050 OVC100 PROB30 2118/2121 VRB10G20KT 3SM -TSRA BR BKN035CB OVC050 FM212200 15007KT P6SM SCT025 BKN050 OVC100 FM220600 VRB05KT P6SM SCT015 BKN025
|
KBPT 35nm E | 211139Z 2112/2212 06004KT P6SM VCSH SCT015 OVC090 FM211500 12006KT P6SM VCTS OVC025CB PROB30 2116/2121 4SM TSRA BR OVC015CB FM212100 18009KT P6SM -SHRA BKN035 PROB30 2121/2124 4SM TSRA BR OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|