FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MWO |
| Lat/Long: | 39-31-54.3000N 084-23-47.2000W 39-31.905000N 084-23.786667W 39.5317500,-84.3964444 (estimated) |
| Elevation: | 650.6 ft. / 198.3 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 2 miles N of MIDDLETOWN, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 120.025 (513-422-3505) |
| COLUMBUS APPROACH: | 118.85 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 118.85 |
| DANEI STAR: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at I68 (8 nm SE): | 120.55 (513-934-5500) |
| WX ASOS at MGY (9 nm NE): | 118.375 (937-885-2171) |
| WX ASOS at HAO (12 nm SW): | 121.425 (513-863-6137) |
| WX AWOS-3PT at OXD (18 nm W): | 118.625 (513-273-2032) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr287/28.2 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr181/29.1 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ONIDA | | 234/4.4 | | 223 | | 04W | | MW | -- .-- |
| SPORTYS | | 347/28.6 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ A+:FOR FUEL AFT HRS CALL 513-425-7845. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6100 x 100 ft. / 1859 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 78.0 | | Double tandem: | 140.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-31.534472N | | 39-32.187810N |
| Longitude: | 084-24.210283W | | 084-23.224447W |
| Elevation: | 641.8 ft. | | 650.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 053 magnetic, 049 true | | 233 magnetic, 229 true |
| Displaced threshold: | no | | 299 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 30 ft. trees, 771 ft. from runway, 236 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | 40 ft. tree, 885 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 33:1 TO DTHR. |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3026 x 160 ft. / 922 x 49 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | WHITE CONES. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 39-31.969808N | | 39-32.011942N |
| Longitude: | 084-24.247340W | | 084-23.606045W |
| Elevation: | 643.0 ft. | | 644.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 085 true | | 269 magnetic, 265 true |
| Displaced threshold: | 951 ft. | | no |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 95 ft. trees, 771 ft. from runway, 170 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 18:1 TO DTHR. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MIDDLETOWN 1 DONHAM PLZ MIDDLETOWN, OH 45042-1932 Phone 513-425-7845 |
| Manager: | NIKOLAS BRUMBACK 1 DONHAM PLZ MIDDLETOWN, OH 45042-1932 Phone 513-705-1777 CELL 513-236-3238. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | EXTSV PAJA. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHTS ENTER/EXIT RWY 08 TFC PAT FM/TO THE NORTH AT LWR THAN RGLR TPA. ULTRALIGHTS DO NOT FLY SOUTH OF RWY 26. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANEI THREE | |
download (158KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (244KB) |
| LOC RWY 23 | |
download (217KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (458KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
I68 - Warren County Airport/John Lane Field (8 nm SE)
KMGY - Dayton/Wright Brothers Airport (9 nm NE)
I73 - Moraine Air Park (12 nm NE)
KHAO - Butler County Regional Airport/Hogan Field (12 nm SW)
KOXD - Miami University Airport (18 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-May-2006
from FL190
Do you have a better or more recent aerial photo of Middletown Regional Airport/Hook Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:56 | | 09:56 |
| Sunrise | | 06:26 | | 10:26 |
| Sunset | | 20:42 | | 00:42 |
| Evening civil twilight | | 21:12 | | 01:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 18:48:53 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 14:48:53 |
|
| METAR |
| KMWO | 131835Z AUTO 30010KT 10SM SCT050 OVC070 19/09 A2991 RMK AO2
|
KI68 8nm SE | 131835Z AUTO 32017G22KT 10SM OVC075 18/11 A2988 RMK AO2
|
KMGY 9nm NE | 131753Z AUTO 31010G20KT 270V340 10SM SCT065 BKN080 18/08 A2988 RMK AO2 SLP114 T01780083 10194 20161 51011
|
KHAO 11nm SW | 131753Z AUTO 30015G27KT 10SM FEW055 SCT070 BKN080 20/09 A2990 RMK AO2 PK WND 35027/1745 SLP122 T02000089 10217 20156 51009
|
|
| TAF |
KDAY 24nm N | 131730Z 1318/1418 31020G30KT P6SM BKN045 FM140200 32014KT P6SM SCT040 FM140600 32010KT P6SM SCT030 FM141400 34010KT P6SM SCT040
|
KFFO 24nm NE | 131100Z 1311/1417 24012KT 9999 FEW060 520103 QNH2981INS TEMPO 1311/1315 24015G25KT SCT060 WND 180V300 BECMG 1313/1315 29012G18KT 9999 BKN050 QNH2985INS TEMPO 1315/1402 30015G25KT WND 210V330 BECMG 1401/1403 32012KT 9999 SCT050 510102 QNH2993INS BECMG 1409/1411 34009KT 9999 FEW050 QNH2997INS TX19/1316Z TN06/1411Z
|
KLUK 26nm S | 131730Z 1318/1418 30015G25KT P6SM BKN040 FM140100 33011KT P6SM FEW035 FM140700 33006KT P6SM SKC FM141400 34011KT P6SM SCT040
|
KILN 28nm E | 131730Z 1318/1418 29017G27KT P6SM BKN040 FM131900 32020G30KT P6SM BKN045 FM140200 32014KT P6SM SCT040 FM140600 32009KT P6SM SCT030 FM141400 34010KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|