FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N85 |
| Lat/Long: | 40-35-15.2660N 075-01-09.9140W 40-35.254433N 075-01.165233W 40.5875739,-75.0194206 (estimated) |
| Elevation: | 480 ft. / 146.3 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1965) |
| From city: | 2 miles W of PITTSTOWN, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08848 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 08/26 - 121.8. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTIVATE ROTG BCN - 121.8. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| ALLENTOWN APPROACH: | 119.65 ;3000 FT & BLW 124.45 ;ABV 3000 FT |
| ALLENTOWN DEPARTURE: | 119.65 ;3000 FT & BLW 124.45 ;ABV 3000 FT |
| IC: | 119.65 ;3000 FT & BLW 124.45 ;ABV 3000 FT |
| WX AWOS-3 at N40 (2.2 nm SE): | 121.725 |
| WX ASOS at DYL (16 nm S): | 118.875 (215-345-0392) |
| WX ASOS at SMQ (16 nm E): | 120.6 (908-722-2139) |
| WX AWOS-3 at CKZ (17 nm SW): | 126.325 (215-257-7291) |
| WX AWOS-3 at UKT (19 nm SW): | 119.475 (215-538-7610) |
| WX ASOS at ABE (20 nm W): | 126.975 (610-477-0813) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SBJr281/12.7 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| BWZr226/15.5 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| ARDr356/20.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| FJCr123/21.5 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| STWr207/25.4 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| ETXr098/30.3 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| PTWr057/33.0 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| RBVr324/33.3 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| SAXr228/36.1 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| GXUr343/39.7 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR SELF-SERVICE |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 2550 x 60 ft. / 777 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-35.141883N | | 40-35.322867N |
| Longitude: | 075-01.407300W | | 075-00.910250W |
| Elevation: | 463.0 ft. | | 480.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 064 true | | 254 magnetic, 244 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.30 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 2 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 481 ft. from runway, 102 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear | | 71 ft. tree, 232 ft. from runway, 208 ft. left of centerline +33 FT TREE, 58 FT FM RWY END, 108 FT L. |
Runway 13/31
| Dimensions: | 1804 x 100 ft. / 550 x 30 m |
| Surface: | asphalt/turf, in good condition 25 FT WIDE ASPH STRIP FULL LENGTH DOWN CENTER OF RWY. TURF PORTION OF RWY UNUSABLE. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-35.352633N | | 40-35.215417N |
| Longitude: | 075-01.345033W | | 075-00.999450W |
| Elevation: | 444.0 ft. | | 458.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 118 true | | 308 magnetic, 298 true |
| Markings: | numbers only, in fair condition | | numbers only, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 16 ft. tree, 433 ft. from runway, 95 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear | | 64 ft. tree, 666 ft. from runway, 142 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear +47 FT TREE, 112 FT FM RWY END, 117 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | ALEXANDRIA FIELD OF NEW JERSEY, LLC 15 AIRPORT ROAD PITTSTOWN, NJ 08867 Phone 908-399-1820 |
| Manager: | TOM HEIMGARTNER 15 AIRPORT ROAD PITTSTOWN, NJ 08867 Phone 908-399-1820 |
Additional Remarks
| - | TAXI ON PAVEMENT ONLY. |
| - | HEL TKOF AND LDGS RSTRD TO RWY 08/26 ONLY. |
| - | HEL USE FIXED-WING TFC PAT AND ALTS. |
| - | CTC ARPT MGR 908-730-9223 PRIOR TO CONDUCTING HEL TRNG ACT. |
| - | NO TGL OR STA ALLOWED. |
| - | FOR CD CTC ALLENTOWN APCH AT 800-728-6322. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A **CHANGED** | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS)-B **CHANGED** | |
download (192KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (437KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N40 - Sky Manor Airport (2 nm SE)
N51 - Solberg/Hunterdon Airport (13 nm E)
N43 - Braden Airpark (14 nm NW)
KDYL - Doylestown Airport (16 nm S)
KSMQ - Somerset Airport (16 nm E)
KCKZ - Pennridge Airport (17 nm SW)
KUKT - Quakertown Airport (19 nm SW)
KABE - Lehigh Valley International Airport (20 nm W)
47N - Central Jersey Regional Airport (20 nm E)
39N - Princeton Airport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in the Fall of 2011
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alexandria Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:03 | | 09:03 |
| Sunrise | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 15:14:35 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 11:14:35 |
|
| METAR |
KDYL 16nm S | 271454Z AUTO VRB04KT 10SM -RA FEW011 BKN050 OVC070 22/19 A2993 RMK AO2 RAB1358 SLP129 6//// T02170194 55005 PNO $
|
KSMQ 16nm E | ASOS 120.60 908-722-2139
271453Z AUTO VRB03KT 9SM OVC100 22/18 A2989 RMK AO2 SLP121 T02220183 56008
|
KCKZ 17nm SW | 271455Z AUTO 23003KT 9SM FEW013 FEW050 BKN085 21/21 A2995 RMK AO2
|
KUKT 19nm SW | 271455Z AUTO 22003KT 10SM FEW090 22/21 A2994 RMK AO2
|
KABE 20nm W | 271451Z 23007KT 10SM FEW040 BKN090 OVC110 22/19 A2992 RMK AO2 RAE44 SLP131 P0000 60001 T02170189 58005 $
|
KTTN 20nm SE | ASOS 133.70 609-538-8690
271453Z 30008KT 10SM -RA BKN013 BKN065 OVC085 23/19 A2992 RMK AO2 RAB53 SLP125 P0000 60000 T02280194 55006
|
KXLL 21nm W | 271455Z AUTO 00000KT 7SM -DZ CLR 21/20 A2995 RMK AO2 TSNO
|
K12N 29nm NE | 271454Z AUTO VRB05KT 22/18 A2991 RMK AO1 SLP123 T02170178 58009
|
KLOM 29nm SW | 271455Z AUTO 28005KT 10SM SCT010 SCT029 OVC060 22/21 A2994 RMK AO2 T02200208
|
KMMU 30nm NE | 271445Z 26004KT 10SM SCT050 OVC070 23/20 A2991
|
|
| TAF |
KABE 20nm W | 271132Z 2712/2812 24005KT P6SM FEW030 BKN100 FM271500 27010KT P6SM SCT250 FM280200 33005KT P6SM SCT250
|
KTTN 20nm SE | 271132Z 2712/2812 23003KT P6SM VCSH BKN250 FM271300 25006KT P6SM VCSH BKN025 FM271700 27008KT P6SM FEW070 BKN250 FM280300 33005KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|